News Ticker

Żołnierze Wyklęci ponownie aresztowani? List do Prokuratora Generalnego.

Seremet

Publikujemy list przewodniczącego klubu radnych PiS w Radzie Warszawy do Prokuratora Generalnego RP. Sprawa jest niezwykle bulwersująca, organy ścigania zabezpieczyły do dyspozycji prokuratury szczątki ludzkie, odnalezione przez zespół prof. Szwagrzyka. Najprawdopodobniej są to ciała bohaterów polskiego podziemia, pomordowanych przez komunistów i pochowanych w tajemnicy w dołach śmierci. Opinia publiczna musi być szczegółowo poinformowana, na jakiej podstawie prawnej i faktycznej oraz do jakich czynności śledczych szczątki te zostały zabezpieczone. Nie wątpimy również, że prokuratura musi dysponować mocnym materiałem dowodowym, uzasadniającym podejrzenie popełnienia przestępstwa oraz wskazującym na konieczność podjęcia tak bezprecedensowych czynności. W przeciwnym razie czeka nas gigantyczny skandal i dalsze rozmywanie autorytetu państwa polskiego. W środowiskach niepodległościowych już podnoszą się głosy, że doszło do ponownego aresztowania Żołnierzy Wyklętych. Czekamy na przekonujące wyjaśnienie tej sprawy.

k.s.

———————————————————————————————————————————————————————————————–

Maciej Wąsik

Przewodniczący Klubu Radnych

Prawa i Sprawiedliwości

w Radzie m. st. Warszawy                                                                  

Pan

                                                                                                               Andrzej Seremet

                                                                                                               Prokurator Generalny

 

 

Zwracam się do Pana w związku z informacjami, jakie dotarły do mnie na temat akcji prokuratury i policji na terenie objętym badaniami Instytutu Pamięci Narodowej, na cmentarzu parafii św. Katarzyny przy ulicy Wałbrzyskiej w Warszawie. Jak podały media, podczas prowadzenia badań wykopaliskowych przez zespół prof. Krzysztofa Szwagrzyka, na cmentarzu pojawili się prokuratorzy oraz funkcjonariusze policji, którzy zabezpieczyli na potrzeby prokuratury wydobyte podczas badań szczątki kostne. Według dostępnych danych na terenie cmentarza znajdują się zbiorowe mogiły, w których może być pochowanych nawet 2000 ofiar komunistycznego aparatu bezpieczeństwa. Badania IPN pod kierownictwem prof. Szwagrzyka maja niezwykłą wagę, nie tylko z punktu widzenia badań nad najnowszą historią Polski, ale przede wszystkim dla rodzin zamęczonych i pomordowanych żołnierzy podziemia antykomunistycznego.

Jako archeolog, a także  osoba zaangażowana w przywracanie pamięci „Żołnierzom Wyklętym”, z ogromnym zdziwieniem i zaniepokojeniem przyjąłem informacje o czynnościach prokuratury i policji w przedmiotowej sprawie.  Dotychczas ani ja, ani nikt ze środowiska archeologów, z którym utrzymuję kontakt, nie spotkał się z takim postepowaniem organów ścigania wobec prac o charakterze naukowym.

Jako radny m. st. Warszawy zwracam się do Pana o przedstawienie wyczerpującej informacji na temat działań prokuratury, które w mojej ocenie były pozbawione jakichkolwiek realnych podstaw, a przez wiele środowisk niepodległościowych zostały uznane jako próba utrudniania prac badawczych i identyfikacji pomordowanych przez Urząd Bezpieczeństwa żołnierzy niepodległościowego podziemia.

Akcja prokuratury stoi w mojej ocenie także w sprzeczności z zasadą swobody badań naukowych. Badania prof. Szwagrzyka maja na celu przywrócenie ofiarom ich imion, nazwisk, ustalenia okoliczności śmierci. Dlatego też nie należy lekceważyć wymiaru symbolicznego działań  prokuratury. Wiele środowisk odczytuje go jako „pośmiertne aresztowanie Żołnierzy Wyklętych”, jako symboliczną  próbę ponownego ich  unicestwienia.

W związku z powyższym bardzo proszę Pana Prokuratora o przedstawienie szczegółowych wyjaśnień, na które z niecierpliwością oczekują rodziny pomordowanych, wiele środowisk naukowych i patriotycznych, a także poruszona doniesieniami medialnymi opinia publiczna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie pojawi się na stronie.


*