News Ticker

Znamiona


Nigdy nie cieszył mnie komplement o „byciu inteligentem”. Może dlatego, że pojęcie to stosowane obecnie kojarzy mi się z osobami, które mają tendencje do zamazywania i relatywizowania prostych pojęć.
A ja jestem prosta dziewczyna, lubię pojęcia proste i proste zasady.
Dlaczego o tym piszę? Ponieważ mam wrażenie, że obecnie rządząca ekipa pozostaje silnie pod wpływem właśnie takiej „inteligencji”. W piątek Sejm przegłosował, głównie za sprawą partii rządzącej, iż zbrodnie UPA na Polakach w Wołyniu w roku 1943 to „czystka etniczna o znamionach ludobójstwa”.
Gdy poczyta się opisy tego, co tam się działo, to po prostu jeży się włos na głowie. Po co więc właściwie owijać to w bawełnę, w bibułki i czemu nie nazwać po prostu rzeczy po imieniu?
To ludobójstwo. Argumenty wysuwane przez ministra Sikorskiego zaś są wyjątkowo śliskie – uważa on, że nazwanie mordu na 100 tysiącach Polaków ludobójstwem poniży Ukraińców oraz stanie na przeszkodzie westernizacji Ukrainy. Jest to moim zdaniem zupełnie błędne myślenie; naród, który ma na swoim koncie zbrodnie, zanim uczyni następny krok w swojej historii i dołączy w pełni do grona narodów europejskich, z ich kulturą i dziedzictwem, po prostu musi się z takich rzeczy rozliczyć, musi stawić im czoła.
Przy okazji sporu o masakrę na Wołyniu, ujawniła się też po raz kolejny obłuda mediów okołosalonowych i ich podwójne standardy. Są oni zawsze pierwsi do bicia się w piersi za winy Polaków, pomijając przy tym winy innych. Tak jak pewien dziennikarz Krytyki Politycznej, który stwierdza, że powinniśmy dać spokój Ukraińcom, bo „sami nie jesteśmy lepsi”.
Tak, czy inaczej, jak słusznie zauważyli internauci, nazwanie masakry na Wołyniu czystką o znamionach ludobójstwa przypomina nazwania zamachu na World Trade Center katastrofą lotniczą o znamionach ataku terrorystycznego, zaś ataku Niemiec na Polskę w 1939 – sąsiedzką wizytą o znamionach konfliktu zbrojnego.

Innym głosowaniem, które wzbudziło wiele emocji, było głosowanie w sprawie zakazu oboju rytualnego. Ubój rytualny w Polsce będzie zakazany. Moim zdaniem jest to dobra decyzja.
Argumenty ekonomiczne, na które powołują się zwolennicy uboju, nie przekonują mnie do końca. Sądzę, że jest to jedna z tych sytuacji, gdzie przeważają argumenty cywilizacyjne. Miarą cywilizacji jest to, ja traktuje istoty najsłabsze, w tym właśnie zwierzęta. Oburzające jest tworzenie fałszywej dychotomii, jakoby osoby przeciwstawiające się ubojowi rytualnemu traktowały prawa zwierząt wyżej niż prawa ludzi. Jest w tym zawarta sugestia, że osoby te „en masse” dopuszczają aborcję. A ja akurat też zaliczam się do osób, które są przeciwne zarówno aborcji jak i ubojowi? Skąd w ogóle myśl, że takie osoby są w mniejszości? Ktoś gdzieś zrobił jakieś badania statystyczne? Jest to szczególnie nieuczciwe, gdy oskarżani są o to posłowie PiS. Bardzo łatwo można sprawdzić, jak głosowali w sprawie projektu poprawki do ustawy aborcyjnej, w myśl której aborcja eugeniczna byłaby zabroniona. Głosowali przeciwko odrzuceniu tej poprawki, czyli przeciwko aborcji eugenicznej.
Część osób mówi też, że zakaz uboju rytualnego godzi w prawa człowieka, mianowicie w swobodę praktyk religijnych. Nie jest to prawdą, ponieważ nie jest zakazywany import takiego mięsa oraz jego spożycie. W związku z tym wyznawcy judaizmu i islamu mogą swobodnie praktykować swoją religię.
Wynik głosowania bardzo mnie satysfakcjonuje, właśnie dlatego że sądzę, iż jest to jedna z tych sytuacji, gdzie etyka powinna stać wyżej niż chęć zysku.
Jaka szkoda jednak, że przy tej debacie znalazły osoby, które gotowe były stosować tak nieuczciwe argumenty, jak ten o większej u przeciwników uboju dbałości o życie zwierząt niż życie ludzi czy oskarżanie ich o niechęć do religii i nietolerancję. Warto przestrzegać zasady, że gdy debatujemy, to z rzeczywistymi poglądami adwersarza, a nie z ich wyobrażeniem, stworzonym tylko po to, by aby nasza argumentacja wydawała się silniejsza. To bardzo cenna zasada.

1 Comment on Znamiona

  1. Zgadzam sie w 100%. Bardzo raduje moje serce fakt że Ci pseudo inteligenci POplyną 🙂 i to już niedlugo

Dodaj komentarz

Twój adres email nie pojawi się na stronie.


*