News Ticker

Wirtualna i alternatywna rzeczywistość


Deszcz uderza o szyby i parapety, wiatr huczy a ja siedząc sobie wygodnie w zaciszu domowym piszę podsumowanie tygodnia.
W minionym tygodniu buszując po Facebooku odkryłam profil pani poseł Ligii Krajewskiej.
Ach, cóż za ciekawe miejsce! Pani poseł lub udostępniać grafiki, a jedna zasługuje na szczególną uwagę. Przedstawia ono stłoczone na wybiegu stado owiec, pilnowane przez groźnie wyglądającego pastucha. Pastuch był jednak łaskawy zostawić owcom nieco miejsca i z wybiegu jest jedno wąskie wyjście, na końcu którego znajduje się urna wyborcza. Owieczki ustawiają się w kolejce i głosują. Bardzo wymowny obrazek, a najwięcej chyba mówi o tym, jaki stosunek do wyborców ma pani poseł i jak widzi ona stosunki władza-obywatel.

Jarosław Kaczyński odwiedza kolejne miasta w Polsce i rozmawia z mieszkańcami, a Tuskobus ciągle jednak stoi w garażu. Nic to, zamiast Premiera zawsze można wysłać na spotkanie z wyborcami kogoś innego. Nikt do tej roli nie nadaje się równie dobrze, nikt nie emanuje takim urokiem osobistym i czarem jak poseł Niesiołowski, prawda? No więc w Błoniu miejscowi działacze PO zorganizowali spotkanie z przemiłym panem posłem.

Ciężkie jest życie polityka partii rządzącej już szósty rok, na spotkaniu nie zabrakło kłopotliwych pytań o perspektywy dla młodych ludzi, o brak miejsc pracy dla nich oraz podanie najprostszego powodu, dla którego ktoś miałby głosować na PO, a nie na PiS albo inną partię w najbliższych wyborach. W tym momencie głos zabrał nie pan poseł, lecz jedna z jego zwolenniczek (lokalnych działaczek?). Oznajmiła ona, że młodzi ludzie są leniwi, pracować im się nie chce, żądania mają iście kosmiczne, bo chcieli by pracy za sto tysięcy a ona bardzo dziękuje panu posłowi i premierowi za to, że może w domu spokojnie wypić herbatę i niczego i nikogo nie musi się bać, po czym dla mocniejszego efektu dodała, że jak kto ma zawód to zawsze pracę znajdzie. Zawsze.
Zastanawiam się po dziś dzień, czy to zwolenniczka, która ma spokojną posadę w jakimś urzędzie czy jednak lokalna działaczka. Musi być jakieś wyjaśnienie na to, jak bardzo żyje w alternatywnej rzeczywistości. W każdym razie, wiem już, jak będzie sobie i PO i jej zwolennicy tłumaczyć ewentualną klęskę w następnych wyborach i niski wynik w grupie ludzi młodych.
Ich rozwydrzeniem i roszczeniową postawą. Ach, zbawienna Racjonalizacjo! Cóż by bez Ciebie począć?

Tymczasem Lech Wałęsa nie ma dobrej passy. Najpierw jego zasługi w walce o wolność zakwestionował Bogdan Borusewicz, a potem wsparcia temu ostatniemu udzieliła legendarna (dosłownie) tramwajarka Henryka Krzywonos.
Lech Wałęsa oczywiście bardzo się oburzył, jak zwykle, gdy ktoś uderza w jego mit a następnie stwierdził, że bohaterska tramwajarka jest istotą pozbawioną mózgu.
Oprócz tego gdzieś tam między wierszami przewinęły się słowa Rydzyk, Kaczyński i inne.

Więcej szczęścia niż jego słynny ojciec miał europoseł Jarosław Wałęsa. Swego czasu uczestniczył w wypadku, jadąc z nadmierną prędkością motocyklem i uderzając w auto. No więc może odetchnąć z ulgą, sprawca wypadku zostanie przykładnie ukarany. Kierowca auta, Tomasz M. został prawomocnie skazany. Zaś Jarosław Wałęsa może mówić o prawdziwym szczęściu.
Tak długo zwlekano z procedurami, że nawet mandatu za piracką jazdę nie dostanie. A to fuksiarz!

Powszechnie znanym jest fakt, że w państwie Donalda Tuska bezrobocie może i rośnie, ale na pewno nie w urzędach. O nie, tam zatrudnienie wręcz wzrasta i to lawinowo.
Dzięki temu urzędy pracują sprawniej i szybciej załatwiają sprawy interesantów, każdy z nas miał sposobność nie raz przekonać się o tym na własnej skórze.
Przykładem sprawnego działania jest Urząd Skarbowy. Ministerstwo Finansów proponuje, by w przypadku, gdy firma wystąpi o zwrot nienależnego podatku bądź nie zapłaci VAT albo akcyzy, dyrektor urzędu kontroli skarbowej mógł zablokować jej rachunek bankowy. Nawet na trzy miesiące. Według Wiesławy Dróżdż, rzecznik prasowej ministra ma to przeciwdziałać najpoważniejszym oszustwom związanym z wyłudzaniem VAT.
Jest tylko jeden mały szkopuł – rozwiązanie to jest niezgodne z prawem. No, ale na pewno nasz Minister Finansów coś wymyśli.
Czasami, mimo wszystko bywa, że urzędnik popełni błąd. Zdarzyło się to ostatnio w Lublinie, że ZUS nie zaksięgował składek za dwa lata dwóm przedsiębiorcom. Składki zapłacili, ale wstąpili na drogę sądową. I wyobraźcie sobie, państwo, Sąd Okręgowy wydał wyrok korzystny dla ZUS, dopiero Sąd Apelacyjny uznał, że nie można przerzucać odpowiedzialności na obywatela.

Na zakończenie parę słów o mediach i alternatywnej rzeczywistości, w jakiej ich przedstawiciele żyją. W Londynie dwóch fundamentalistów zamordowało brytyjskiego żołnierza, w Szwecji od kilku dni trwają zamieszki na przedmieściu Sztokholmu, a mi polskie media przez kilka dni próbowały wmówić, że znacznie ważniejsze jest oburzenie na panią poseł Pawłowicz i jej słowa o Marszu Szmat. Ciekawa hierarchia wartości. Ale jeszcze ciekawsze jest to, że są dziennikarze, którzy w opisanych wydarzeniach widzą zagrożenie prawicowym terroryzmem w Europie.
Czekam aż któryś z nich zgrabnie wplecie w to PiS i mam wrażenie, że się doczekam.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie pojawi się na stronie.


*