Do usunięcia symboli komunistycznych z przestrzeni publicznej władze samorządowe zobowiązuje ustawa. Na Woli z dwóch tablic poświęconych Polskiej Partii Robotniczej jak dotąd usunięto jedną. Druga znajduje się na prywatnym terenie. Mimo interwencji radnego PIS, właściciel zwleka z demontażem.

„Na Karolkowej róg Grzybowskiej wciąż straszą duchy stalinowskie” – chciałoby się powiedzieć mijając pamiątkową tablicę z roku 1952, od ponad półwiecza znajdującą się przy ul. Karolkowej 30 (aktualnie jest to teren Concept Tower przy ul. Grzybowskiej 87). Tablica „wmurowana w dziesiątą rocznicę powstania PPR 1942 – 1952”, posiadająca w swoich rogach sowieckie, ozdobne gwiazdy upamiętnia akcję bojową żołnierzy Armii Ludowej. Choć wspomina zdarzenie, które istotnie w tym miejscu nastąpiło, zgodnie z ustawą powinna zostać usunięta z przestrzeni publicznej.

Radny PIS złożył w tej sprawie interpelację do Zarządu Dzielnicy Wola. W odpowiedzi usłyszał, że tablica znajduje się na terenie prywatnym, a właściciel zwrócił się z prośbą o opinię do Instytutu Pamięci Narodowej.

Wydaje się jednak, że właściciel przy ul. Grzybowskiej 87 firma General Property Sp. z o. o.  swoje stanowisko już ma i zdaje się nie widzieć nic niestosownego w dalszym eksponowaniu na swoim terenie w/w tablicy. Wręcz przeciwnie. Poprzez wykonanie dla niej specjalnego cokołu, tablica została dodatkowo wyeksponowana, a to wszystko zaledwie pół metra od publicznego chodnika ulicy Karolkowej.

Mamy nadzieję, że Zarząd Dzielnicy zajmie się tą sprawą i tablicę gloryfikującą PPR spotka podobny los do analogicznej instalacji, jaka staraniem radnych PIS została usunięta ze ściany budynku przy ul. Obozowej 85.

Udostępnij

Podziel się tym ze znajomymi!