Rosnąca liczba samochodów to zwiększony ruch tranzytowy na osiedlowych uliczkach. Rodzi to trudności z zapewnieniem odpowiedniej liczby miejsc parkingowych dla mieszkańców lokalnych budynków. Radni PiS na Woli dostrzegając ten problem zgłosili do Zarządu Dzielnicy pomysł wprowadzenia bezpłatnych abonamentów parkingowych. 

– Coraz większa liczba zmotoryzowanych gości odwiedza wolskie ulice. Rzecz jasna, nie tylko przejeżdżają tranzytem, ale również parkują na naszych parkingach – zauważa radny PiS na Woli Jarosław Lewandowski.

Niezagospodarowana powierzchnia parkingowa na podwórku przy budynku ul. Dzielna 15

Wola od lat cierpi na niedobór miejsc do parkowania pojazdów. Starsze bloki i kamienice, które tworzą większość zabudowy naszej dzielnicy nie posiadają własnych garaży. Ich mieszkańcy muszą zostawiać swoje auta bezpośrednio na ulicy lub parkować je na wewnętrznych dziedzińcach swoich budynków. Tam liczba miejsc parkingowych rzadko kiedy pokrywa bieżące potrzeby zmotoryzowanych obywateli.

– Wprowadzenie strefy płatnego parkowania zamiast  polepszyć, paradoksalnie tylko pogorszyło tę narastającą niedogodność – mówi Lewandowski. I kontynuuje: – Przyjezdni muszący uiścić opłatę parkingową, często w poszukiwaniu darmowego parkowania, zapuszczają się na teren podwórkowych, wolskich parkingów. Znajdujące się tam, ograniczone w swojej liczbie miejsca parkingowe nie wystarczają na pomieszczenie samochodów mieszkańców i wszystkich przyjezdnych.

Co proponuje klub radnych PiS na Woli? – Dobrym rozwiązaniem tego problemu byłoby wprowadzenie przez Urząd Dzielnicy darmowych abonamentów parkingowych tylko dla mieszkańców na terenie ich wewnętrznych podwórek, które nie należą do miejskiej strefy płatnego parkowania. Ustawione przed wjazdem na taki teren odpowiednie znaki zakazu zabraniałyby pozostawiania tam pojazdów przez gości spoza naszej dzielnicy. Tam, gdzie dzisiaj są „dzikie”, nierówne i często niebezpieczne dla samochodów place parkingowe należałoby stworzyć parkingi z prawdziwego zdarzenia. Niczym nie ustępujące tym płatnym, znajdującym się z przodu naszych budynków. Trzeba by było zrobić to w porozumieniu z zarządzającymi tymi terenami spółdzielniami mieszkaniowymi i wspólnotami mieszkańców. Na początku obecnej kadencji powyższe propozycje przekazałem Zarządowi Dzielnicy Wola – mówi nam Jarosław Lewandowski.

Niestety,  sugestie  radnych PiS nie spotkały się z żadną reakcją ze strony władz Woli. Szkoda, bo proponowane zmiany mogłoby ułatwić parkowanie mieszkańcom.

Udostępnij

Podziel się tym ze znajomymi!