Radni PiS podczas wtorkowej Sesji Rady Dzielnicy Wola zgłosili projekt stanowiska w sprawie rozpoczęcia prac nad programem mieszkaniowym umożliwiającym wykup lokali komunalnych wieloletnim najemcom. Niestety wolska Platforma Obywatelska i radni ze stowarzyszenia „Wola Mieszkańców” blokują działania w tym zakresie.

W projekcie stanowiska radni Prawa i Sprawiedliwości zaapelowali do Rady m.st. Warszawy o niezwłoczne rozpoczęcie prac nad programem mieszkaniowym, dzięki któremu osoby od wielu lat zamieszkujące w danym lokalu komunalnym miałyby możliwość jego wykupu.

Środowiska lokatorskie od lat walczą o uregulowanie kwestii wykupu mieszkań w Warszawie. Mieszkańcom Woli zależy na silnym poczuciu bezpieczeństwa związanego z ich miejscem zamieszkania. W opinii klubu radnych Prawo i Sprawiedliwość należy rozpocząć debatę oraz konsultacje z udziałem mieszkańców, lokatorów oraz przedstawicieli władz dzielnic m.st. Warszawy – wskazuje radny i przewodniczący klubu PiS Karol Jankowski.

Zdaniem naszych radnych wykup mieszkań komunalnych dla wieloletnich najemców powinien zostać objęty bonifikatą różnicowaną na postawie długości trwania umowy najmu.

Ze środków pochodzących ze sprzedaży, miasto mogłoby remontować stare lokale lub wprowadzić program dostosowania ich do potrzeb osób z ograniczoną możliwością poruszania się, szczególnie osób z niepełnosprawnościami i seniorów. Zastosowanie takiego mechanizmu wykupu jest spełnieniem oczekiwań środowisk lokatorskich – zaznacza radna Aleksandra Prorok.

Z kolei radny Piotr Kaliszewski podkreśla, jak ważne jest właściwe zabezpieczenie nadrzędnego celu programu. – Możliwość wykupu powinna odnosić się wyłącznie do lokali komunalnych, nie zaś do osób najmujących na warunkach umowy o charakterze socjalnym. Powinny również zostać wprowadzone regulacje zabraniające na przykład zbycia lokalu przez określony czas od momentu wykupu – dodaje.

Za stanowiskiem głosował Klub Radnych PiS Wola – 8 głosów, a przeciw Klub Koalicji Obywatelskiej (PO i Nowoczesna) – 14 głosów oraz radni niezrzeszeni ze stowarzyszenia „Wola Mieszkańców” – 2 głosy.

 

Udostępnij

Podziel się tym ze znajomymi!