Problem uciążliwości z tytułu przejazdu ciężkich pojazdów z przemysłowej części Odolan znany jest nie od dzisiaj. Zdaniem Krzysztofa Pączkowkiego, radnego Włoch (PiS) nasilił się on jednak po decyzji władz dzielnicy Wola, która wprowadziła szereg zakazów na należącym do siebie terenie – zamiast zapewnić odpowiedni dojazd do działających na Odolanach zakładów.   

– W związku z gigantycznymi problemami i uciążliwościami dla mieszkańców naszej dzielnicy z tytułu ruchu ciężkich pojazdów, zawnioskowałem o wprowadzenie zakazu przejazdu ciężarówek przez Włochy w kierunku Odolan, w godz. od 22 do 8 rano (z jednoczesnym stałym monitoringiem ruchu na ul. Potrzebnej – przyp. red.) – mówi Krzysztof Pączkowski, radny Włoch (PiS) i wiceprzewodniczący dzielnicowej Komisji Ładu Przestrzennego i Ochrony Środowiska.

Podobny postulat został wprowadzony bez przeszkód na terenie dzielnicy Wola, która jest dysponentem całego obszaru Odolan i jednocześnie powinna zapewnić odpowiednie drogi dojazdowe dla zlokalizowanych tu zakładów przemysłowych (ale również dla ciężkiego transportu z rejonu budowanych obecnie na Odolanach osiedli mieszkaniowych – przyp. red.).

W tej sytuacji zakaz przejazdu ciężarówek przez Włochy ma ochronić naszą dzielnicę przed postępującą obecnie degradacją na masową wręcz skalę. Chodzi o kawalkady samochodów ciężarowych przekierowywanych tranzytem przez sieć włochowskich ulic do betoniarni, żwirowni, czy stacji przeładowczych na Odolanach.

Efektem jest tutaj gigantyczny wzrost zanieczyszczeń przemysłowych i spalin, a także hałasu oraz zniszczenia ciągów komunikacyjnych (lokalne  ulice w założeniu architektonicznym miasta-ogrodu i otoczeniu domów jednorodzinnych ulegają zatrważającej degradacji – przyp. red.).

Dodatkowo ciężarówki wtłoczone do ruchu lokalnego stwarzają – przy coraz gorszej jakości dróg i braku remontów ze strony ZDM – ogromne zagrożenie zarówno dla ruchu aut osobowych, jak również pieszych i rowerzystów.

Fot. w nagłówku: Betoniarki rozjeżdżają włochowskie ulice

 

Udostępnij

Podziel się tym ze znajomymi!