Zgodnie z zapowiedziami linie autobusowe 710, 724 i 742 zamiast do Wilanowa i na Dworzec Południowy pojadą do Metra Kabaty. Pomysł nie spodobał się mieszkańcom Wilanowa. W ich imieniu wystąpiły dwie radne klubu PiS – Anna Drewniak i Joanna Szubińska-Piszczek.

Zmiany tras autobusów to decyzja Zarządu Transportu Miejskiego w Warszawie. W związku z doniesieniami medialnymi, które pojawiły się na początku listopada (m.in. informacje o planowanych zmianach podały serwisy wyborcza.pl i TVN Warszawa) wśród mieszkańców Wilanowa pojawiły się obawy o dogodne dotarcie do miejsc, do których dojazd zapewniały dotychczas linie 710, 724 i 742. Obawy te wyraziły także dwie wilanowskie radne Prawa i Sprawiedliwości Anna Drewniak i Joanna Szubińska-Piszczek, które złożyły interpelację w sprawie usprawnienia komunikacji miejskiej w Wilanowie po otwarciu połączenia drogowego z Ursynowem ulicami Korbońskiego i Rosnowskiego.

Wystąpiły z następującymi wnioskami:

  • Przedłużenie linii 131 do Wilanowa (wybrane kursy), ponieważ zrobi się wolne miejsce na pętli po linii 742. Mieszkańcy Wilanowa proszą o to rozwiązanie od lat, ponieważ kursowanie tylko jednej turystycznej linii autobusowej ul. Wiertniczą (180) uważają za niewystarczające.
  • Przywrócenie kursowania linii 519 do Parku Kultury w Powsinie co 15 minut, ponieważ mieszkańcy wschodniej części Miasteczka Wilanów, Powsinka, Zawad, Kępy Zawadowskiej i Powsina stracą możliwość korzystania z autobusów linii 710 i 724 na dotychczasowej trasie. Najbardziej dotkliwy będzie brak autobusów linii 710, które w godzinach szczytów jeżdżą obecnie co 15 minut.
  • Utworzenie nowej linii autobusowej na trasie Kępa Zawadowska-Kępa Okrzewska-Powsin-Metro Kabaty. Bezpośrednie połączenie Kępy Zawadowskiej z Metrem Kabaty zachęciłoby mieszkańców do korzystania z komunikacji miejskiej, dzięki czemu zmniejszyłby się korek na ul. Vogla (jedyne połączenie drogowe Kępy Zawadowskiej z Wilanowem), a po drodze z takiego połączenia korzystaliby mieszkańcy Kępy Okrzewskiej i Powsina. Ponadto, w 2018 roku będzie budowane przedszkole przy ul. Latoszki, w wyniku czego zapotrzebowanie na komunikację miejską na ul. Rosochatej, którą przejeżdżałby autobus nowej linii wkrótce się zwiększy.

Czekamy na odpowiedź ZTM.

fot. Konrad Krajewski via Foter.com / CC BY-NC

Udostępnij

Podziel się tym ze znajomymi!