Pięciu radnych z Warszawy będzie reprezentować Prawo i Sprawiedliwość w sejmiku województwa mazowieckiego. To m.in. oni przyczynili się do zwycięstwa PIS na Mazowszu, gdzie partia Jarosława Kaczyńskiego zdobyła w sumie 24 mandaty.

Z okręgu numer 1., obejmującego Ursynów, Wilanów, Śródmieście, Ochotę i Mokotów mandat radnego sejmiku zdobył Witold Kołodziejski, dziennikarz, samorządowiec i urzędnik państwowy. Aktualnie jest Przewodniczącym Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Wcześniej był m. in. sekretarzem stanu w Ministerstwie Cyfryzacji i wiceburmistrzem Ursynowa. Od 2010 roku nieprzerwanie zasiada w Sejmiku województwa mazowieckiego. W wyborach do sejmiku  zdobył 37 487 głosów.

Dwa mandaty przypadły Prawu i Sprawiedliwości w okręgu nr 2. (Bemowo, Bielany, Ursus, Włochy, Wola, Żoliborz). Radnymi zostali Michał Prószyński oraz Michał Grodzki. Prószyński, który zdobył 34 767 głosów to dotychczasowy radny dzielnicy Wola oraz przewodniczący wolskich struktur PiS. Do niedawna był liderem warszawskiego Forum Młodych Prawa i Sprawiedliwości, a w przeszłości także wiceprzewodniczącym Niezależnego Zrzeszenia Studentów na Uniwersytecie Warszawskim. Pełni funkcję sekretarza Zarządu Okręgowego PiS na Warszawę i powiaty podwarszawskie, jest też najbliższym współpracownikiem i dyrektorem biura poselskiego ministra Mariusza Kamińskiego.

Michał Grodzki zdobył 15 251 głosów. Jest burmistrzem Bemowa, a także przewodniczącym komitetu PiS w tej dzielnicy. W przeszłości był radnym dzielnicy Bemowo oraz radnym Warszawy. W latach 2006 – 2011 pracował w Kancelarii Prezydenta RP. W latach 2011 – 2014 był dyrektorem biura poselskiego Adama Kwiatkowskiego. W wyborach na prezydenta Warszawy wspierał Patryka Jakiego jako zastępca szefa sztabu kandydata.

W trzecim okręgu mandaty radnych sejmiku zdobyli Tomasz Zdzikot oraz Wojciech Zabłocki. Zdzikot w wyborach do sejmiku zdobył 27 598 głosów. Aktualnie jest Sekretarzem Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej, dokąd przeszedł z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Od 2014 roku jest radnym sejmiku mazowieckiego. Wcześniej zasiadał w radzie Warszawy, był też zastępcą burmistrza dzielnicy Śródmieście.

20 554 głosów zdobył Wojciech Zabłocki, burmistrz Pragi-Północ. Był zastępcą szefa sztabu kandydata PiS na prezydenta Warszawy Patryka Jakiego. Wcześniej pełnił mandat radnego dzielnicy Praga-Północ oraz radnego Warszawy. Doświadczenie zawodowe zdobywał m.in. w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej oraz w Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, gdzie pracował w latach 2010-2016.

Udostępnij

Podziel się tym ze znajomymi!