W ostatnich dniach burmistrz Ursynowa Robert Kempa (PO) pochwalił się publicznie, że komisariat Policji przy ul. Janowskiego 7 czeka modernizacja oraz rozbudowa. Cała wypowiedź pozostawała w tonacji takiej, jakoby to właśnie on – burmistrz Kempa – był głównym ojcem tego sukcesu. Jak było naprawdę i dlaczego lokalny rządca Platformy przywłaszczył sobie nieswoje zasługi? Kiedy komisariat będzie rozbudowany i skąd pochodzą środki na modernizację i przebudowę? Odpowiedzi na te oraz na szereg innych pytań udziela w swoim artykule Mateusz Rojewski z ursynowskiego komitetu Prawa i Sprawiedliwości. 

„Wielomiesięczne zabiegi przynoszą skutek”

Miejscowy hierarcha Platformy – Robert Kempa, napisał, iż w sprawie rozbudowy komisariatu Policji przy ul. Janowskiego 7, „wszystko wskazuje na to, że wielomiesięczne zabiegi przynoszą skutek”. Cała wypowiedź była przy tym skonstruowana tak, ażeby odbiorcy nie mieli wątpliwości – to właśnie on, pan burmistrz Kempa, załatwił nam tutaj na Ursynowie dofinansowanie i rozbudowę jedynej jednostki Policji. Cóż, rzeczywistość okazała się zgoła odmienna, a przeciwko panu burmistrzowi przemawiają twarde fakty i dane statystyczne.

Jak grochem o ścianę 

Jako mieszkaniec Ursynowa od urodzenia postanowiłem wybrać się pod lokalny komisariat i nakręcić krótkie wideo-oświadczenie, w którym zapytałem pana burmistrza o to, jakie realnie podjął działania na rzecz modernizacji komisariatu, z kim się spotykał, kiedy etc. Niestety, moje oświadczenie (dodane skądinąd również na największe facebookowe forum mieszkańców naszej dzielnicy – grupę Obywatele Ursynowa), pozostało bez odpowiedzi czynników rządzących Ursynowem. Pytałem również dlaczego Platforma Obywatelska, która ma swojego prezydenta m. st. Warszawy od 3 kadencji, jednostki Policji przy ul. Janowskiego nie zmodernizowała. Co znamienne – pytanie to również pozostało bez odpowiedzi aparatu kierującego naszą dzielnicą.

Skąd pieniądze na modernizację i rozbudowę komisariatu?

Last but not least – skoro nie od nieporadnych włodarzy miasta i dzielnicy, skąd w takim razie wzięły się środki na inwestycję w jednostkę Policji na Ursynowie? Otóż, z 40 milionów złotych (taki jest właśnie szacowany koszt modernizacji i rozbudowy) 15 milionów złotych pochodzi z rządowego Programu Modernizacji Służb Mundurowych, zaś kolejne 25 milionów wygospodarowane zostanie z budżetu Policji (a więc de facto z budżetu centralnego, nie samorządowego). Obecnie powierzchnia użytkowa ursynowskiego komisariatu to 1932 metry kwadratowe, zaś po rozbudowie wynosić będzie 4100 m2. Modernizacja ta pozwoli na dostosowanie standardów lokalowych w tej jednostce do wytycznych Nr 3/2013 Komendanta Głównego Policji z dnia 30 lipca 2013 roku, zgodnie z którymi wskaźnik powierzchniowy powinien wynosić 15-18 m2 na osobę.

Podwójna bezczelność burmistrza Kempy

Wobec przytoczonych danych widać jak na dłoni śmieszność zabiegów erystycznych burmistrza Kempy, który próbuje sobie przywłaszczyć kompletnie nieswoje zasługi. W polityce – niestety – takie wybiegi się zdarzają, ale w omawianym przypadku mamy do czynienia z podwójną bezczelnością. Nie tylko bowiem pan burmistrz Kempa przypisuje sobie nieswoje zasługi, ale również ma czelność pisać o „wielomiesięcznych zabiegach”, który w końcu przyniosły skutek. Cóż, w obecnej sytuacji politycznej i układzie sił w mieście można jedynie postawić pytanie, dlaczego tych „wielomiesięcznych zabiegów” nie czynił wcześniej, i to jako burmistrz wywodzący się z tej samej partii politycznej co rada dzielnicy Ursynów, rada m. st. Warszawy oraz prezydent m. st. Warszawy? Dlaczego, wobec takiej dominacji partii pana burmistrza we władzach stolicy nie potrafił on „załatwić” rozbudowy ursynowskiego komisariatu wcześniej? Jak widać trzeba było poczekać, aż Prawo i Sprawiedliwość wygospodaruje odpowiednie środki z budżetu centralnego i przystąpi do realizacji modernizacji komisariatu – na działania opanowanego przez Platformę Obywatelską miejskiego oraz dzielnicowego samorządu próżno było liczyć.

Fot. w nagłówki: Mateusz Rojewski przed komisariatem Policji przy ul. Janowskiego 7

Udostępnij

Podziel się tym ze znajomymi!