Nie milkną echa wypowiedzi jednego z zastępców Hanny Gronkiewicz-Waltz – wiceprezydenta m. st. Warszawy Michała Olszewskiego. Wiceprezydent poinformował bowiem, że – po analizie sprawy budowy gigantycznej galerii handlowej na Kabatach – stołeczny ratusz swojej decyzji i miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego nie zmieni. Zmiany planu, na taki, który nie pozwoli rozbudować galerii, domagają się zarówno mieszkańcy jak i władze dzielnicy Ursynów. 

Mieszkańcy Ursynowa – a zwłaszcza Kabat – są w większości zbulwersowani decyzją miasta rządzonego przez polityków Platformy Obywatelskiej. Czują się oszukani przez miasto, boją się również zakłócenia harmonii funkcjonowania swojego najbliższego otoczenia, w którym mieszkają. Protesty przeciwko budowie na Kabatach gigantycznego centrum handlowego trwały od lat, jednak wygląda na to, że inwestor dopiął swego. A mianowicie – „Tesco” złożyło trzeci już raport środowiskowy, wymagany dla uzyskania pozwolenia na budowę galerii.

Wspomniany raport budzi grozę części mieszkańców. Otóż nowy obiekt handlowo-usługowy ma być długi na 309 i szeroki na 129 metrów, a w dodatku od strony skrzyżowania al. KEN z ul. Wąwozową ma zostać wybudowana wieża o wysokości 28 metrów. Inwestor zamierza również przygotować parking na ponad 1500 samochodów. Ursynowianie boją się wzmożonego hałasu, zintensyfikowanego ruchu samochodowego w spokojnej i cichej dotychczas okolicy, a także wzrostu zanieczyszczenia powietrza powodowanego przez spaliny.

Wiceprezydent swoją decyzję tłumaczył przede wszystkim koniecznością wypłaty odszkodowania dla inwestora, w przypadku powstrzymania budowy ogromnego centrum handlowego. Od uchwalenia planu zagospodarowania minęło 10 lat – przez cały ten czas „Tesco” starało się otrzymać pozytywną opinię środowiskową, co jednak – jak widać nieprzypadkowo – dotychczas się nie udawało. Olszewski powołując się na konieczność ewentualnej wypłaty odszkodowania w przypadku powstrzymania budowy galerii zapomniał – jak się wydaje – o tym, że za uchwalenie wspomnianego wyżej planu zagospodarowania 10 lat temu odpowiedzialna była przede wszystkim Platforma Obywatelska, posiadająca wówczas najwięcej radnych w Radzie Miasta Stołecznego Warszawy.

Fot. Google Maps

Udostępnij

Podziel się tym ze znajomymi!