Decyzją Prezydenta m.st. Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz jeden z najpiękniejszych warszawskich parków i prawdziwa chluba Żoliborza przeszedł pod zarząd i administrację warszawskiego Zarządu Zieleni, tym samym odbierając prawo do zarządzania władzom dzielnicy.
Park Żeromskiego, czyli 4,5 h teren zieloni, usytuowany w samym sercu Żoliborza to jedno z najpiękniejszych miejsc w dzielnicy, trwale wpisane w jej krajobraz. Powstał w 1932 roku z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Żoliborza, na terenie dziewiętnastowiecznych fortyfikacji rosyjskich. Autor pierwotnego projektu, S. Zadora Zdrojewski, zaproponował park w stylu modernistycznym nawiązując do kanonów estetycznych i funkcjonalnych architektury ówczesnego Żoliborza. Nie przypadkowa była data uroczystego oddania parku do użytku. Miała ona wymiar symboliczny. Jak informowała ówczesna prasa, miało to miejsce w stulecie rozpoczęcia przez Rosjan wyburzania pod budowę Cytadeli prześwietnych budowli corazziańskich.
Dla Żoliborza Park Żeromskiego ma wymiar społeczny, jest symbolem głęboko zakorzenionym w lokalnej tradycji historycznej i kulturowej, stanowi integralną część obszaru Żoliborza Historycznego. Stworzony został jako istotny komponent tego fragmentu współczesnej dzielnicy, która zbudowana została jako pomnik Niepodległego Państwa Polskiego. Nad Parkiem króluje fontanna, zdobi ją rzeźba „Alina”, dziewczyna z dzbanem autorstwa Henryka Kuny, wybitnego twórcy okresu międzywojnia. Stała się ona symbolem Żoliborza – pełniąc funkcję zwyczajem usankcjonowanego herbu dzielnicy. To właśnie ten park jest przede wszystkim miejscem wielu wydarzeń lokalnych, tu się krzyżuje wiele inicjatyw. Ich przyszłość stanęła pod znakiem zapytania. Od tej pory być może każda, nawet najmniejsza lokalna inicjatywa będzie wymagała oficjalnej zgody Zarządu Zieleni. To znacznie utrudni pracę samorządu, stracą na tym sami mieszkańcy.
Udostępnij
Podziel się tym ze znajomymi!