Podczas konferencji prasowej warszawscy radni Prawa i Sprawiedliwości Rafał Dorosiński i Katarzyna Kostyra mówili o problemach osób niepełnosprawnych w stolicy i zwrócili uwagę na niewykorzystany czas prezydentury Hanny Gronkiewicz-Waltz i Platformy Obywatelskiej w rozwiązaniu tych problemów.

Radni podkreślili przede wszystkim potrzebę powołania pełnomocnika ds. osób niepełnosprawnych, czego nie udało się dotąd zrobić, mimo wieloletnich apelów. Także środki przeznaczane na pomoc osobom niepełnosprawnym są niewystarczające: – Niewiele większe, niż środki przeznaczane na bezdomne zwierzęta. W naszej opinii jest sytuacją skandaliczną, żeby te dwie grupy wydatków plasowały się na podobnym poziomie – podkreślił radny Rafał Dorosiński.

Radni wskazali także na problemy dotyczące transportu osób niepełnosprawnych oraz brak odpowiedniej instytucji zajmującej się dziećmi z niepełnosprawnością.

Dorosiński i Kostyra nie dostrzegają także szansy na polepszenie warunków osób niepełnosprawnych w sytuacji zwycięstwa w wyborach koalicji Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej. – Rafał Trzaskowski blisko współpracował z prezydent Hanną Gronkiewicz-Waltz, jak się okazuje ta współpraca dla osób niepełnosprawnych nie przyniosła żadnych, widocznych rezultatów. Można powiedzieć, że to 12 straconych lat dla środowiska osób niepełnosprawnych w Warszawie – powiedział radny Dorosiński.

Radna Katarzyna Kostyra zwróciła uwagę na bariery architektoniczne: „Brak podjazdów i wind, ustawianie słupków i latarni w niewłaściwych miejscach czy krzywe chodniki i wysokie krawężniki – to tylko kilka przykładów barier architektonicznych, które skutecznie utrudniają wielu osobom sprawne poruszanie się po mieście. Likwidacja barier w przestrzeni miejskiej może służyć nie tylko osobom niepełnosprawnych czy seniorom, lecz także rodzicom z małymi dziećmi w wózkach. Są to problemy uniwersalne, które dotykają licznej grupy warszawiaków” – czytamy we wpisie radnej na Facebooku.

Natomiast inna radna PiS w Radzie m.st. Warszawy (okręg Targówek i Wawer) Ewa Samonek zwróciła uwagę, że podczas sesji Rady Warszawy 5 lipca, radni PiS chcieli wprowadzić do porządku obrad „stanowisko dotyczące usprawnienia transportu osób niepełnosprawnych”. – Nawet wprowadzenie tego rodzaju stanowiska radni PO uniemożliwili. W ogóle temat osób niepełnosprawnych jest spychany – mówi nam radna Samonek, która sama jest osobą niewidomą. 

Źródło: PAP

Żródło fot. w nagłówku: Profil radnej Katarzyny Kostyry w serwisie Facebook

Udostępnij

Podziel się tym ze znajomymi!