Jeszcze dziś do przewodniczącej Rady Warszawy wpłynie wniosek o zwołanie sesji nadzwyczajnej w sprawie korupcji przy przetargach na zagospodarowanie odpadów. Radni chcą też m.in. kontroli przetargów organizowanych przez Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania.

Funkcjonariusze CBA zatrzymali kolejną osobę w związku z aferą śmieciową. Tą osobą okazał się być jeden z najbliższych współpracowników prezydenta Rafała Trzaskowskiego i osoba ze ścisłego kierownictwa warszawskiego ratusza.

– Musimy zażądać dziś od prezydenta Trzaskowskiego wyjaśnień w sprawie sekretarza miasta pana Włodzimierza K. i jego wpływu na system gospodarowania odpadami w Warszawie – mówi lider Prawa i Sprawiedliwości w Warszawie, poseł Jarosław Krajewski. – Oczekujemy też od prezydenta pilnego ustosunkowania się do tej afery. Nie może być tak, że Platforma Obywatelska będzie zamiatała tę sprawę pod dywan. Ta sprawa musi być wyjaśniona przez pracodawcę Włodzimierza K. czyli prezydenta Rafała Trzaskowskiego.

Jak dodał, według informacji organów ścigania jest to sprawa rozwojowa. – Trzeba podkreślić, że jest to sprawa bezprecedensowa – zaznaczył. – Zarówno w czasach Hanny Gronkiewicz-Waltz jak i Rafała Trzaskowskiego dochodziło do wielu afer związanych z brakiem nadzoru czy zaniedbań prezydenta Warszawy. Jednak dzisiaj zatrzymany został sekretarz miasta – podkreślił.

Poseł przypomniał też, że kwota korupcji, o której informują organy ścigania, wynosi kilka milionów złotych, a cały kontrakt – ok. 600 mln zł. – W związku z tym, po konsultacjach z radnymi Warszawy podjąłem decyzję, aby w trybie pilnym wystąpić do przewodniczącej Rady Warszawy o zwołanie nadzwyczajnej sesji Rady Warszawy, na której oczekujemy wyjaśnień bezpośrednio od Rafała Trzaskowskiego jako prezydenta Warszawy – zapowiedział.

– Przewodniczący klubu PiS w Radzie Warszawy Dariusz Figura zapowiedział, że taki wniosek wpłynie jeszcze dziś (poniedziałek, 27 lutego 2023 r.) – Będziemy chcieli od prezydenta Rafała Trzaskowskiego wyjaśnień na temat nieprawidłowości w przetargach na zagospodarowanie odpadów, sytuacji w miejskiej spółce MPO, procedur antykorupcyjnych w urzędzie miasta i spółkach miejskich – zapowiedział.

Radni PiS chcą też kontroli Komisji Rewizyjnej Rady Warszawy jeśli chodzi o przetargi organizowane przez MPO. – Ta sprawa może bowiem wpływać na koszty, które ponoszą warszawiacy, a system w stolicy jest jednym z najdroższych w kraju – wyjaśnił przewodniczący Figura. – Liczymy, że prezydent Trzaskowski osobiście wyjaśni te sprawy na forum Rady Warszawy.

Według posła Krajewskiego zarzuty muszą być poważne, skoro w przypadku zatrzymanego wcześniej Rafała B. sąd przychylił się do wniosku prokuratury o 3-miesięczne aresztowanie. – Musimy pamiętać o tym, że zażalenie zostało oddalone, a to pokazuje, że materiał dowodowy był przekonujący – tłumaczył poseł.

Przypomniał też, że radni PiS wielokrotnie alarmowali i żądali wyjaśnień od prezydenta Trzaskowskiego, w jaki sposób zorganizowany jest system gospodarki odpadami i dlaczego jest on tak drogi dla mieszkańców Warszawy. – Oczywiście chodziło o wieloletnie zapóźnienia związane m.in. z brakiem budowy, modernizacji spalarni śmieci, kwestie wielu błędów, które popełniało miasto pod rządami PO – dodał. – Naturalnym pytaniem jest to, czy w związku z korupcją mieszkańcy Warszawy ponosili wyższe koszty odbioru odpadów.

Jego zdaniem ta afera musi być wyjaśniona, choć nie jest to jedyna afera, która dotyczy warszawskiego ratusza w czasach rządów Rafała Trzaskowskiego. – Możemy mówić o aferach związanych z byłym burmistrzem Włoch czy należącymi do PO urzędnikami na Pradze-Północ, ale tutaj mówimy o skali, gdzie kwestia korzyści majątkowych miała wynieść ok. 5 mln zł – podkreślił.

Udostępnij

Podziel się tym ze znajomymi!