Patryk Jaki, w towarzystwie szefa zespołu programowego Błażeja Pobożego oraz zastępcy szefa sztabu Wojciecha Zabłockiego, przedstawił szereg propozycji dla warszawskiej oświaty.

– Chcemy aby Warszawa była prawdziwym europejskim liderem rozwiązań oświatowych. Po mojej wygranej, przystąpię od razu do budowy 50 nowych żłobków i przedszkoli – zadeklarował Jaki

Na pierwszym miejscu znalazł się postulat zmiany systemu rekrutacji do przedszkoli. – Rodzice muszą mieć pewność, że dziecko będzie miało gwarancję miejsca w przedszkolu. To niezbędne do elementarnego poczucia bezpieczeństwa – mówił kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Warszawy.

– To są bardzo konkretne, a jednocześnie proste i  niezbyt kosztowne rozwiązania – mówił dziś Błażej Poboży. Szef zespołu programowego przedstawił propozycję całorocznej opieki przedszkolnej. Według niego każde dziecko powinno posiadać prawo do opieki w macierzystym przedszkolu przez cały rok, bez rejestracji elektronicznej na dyżury wakacyjne. – Zaczynają się wakacje i rodzice gorączkowo poszukują wolnych miejsc w placówkach. Takie dyżury wakacyjne są teraz dwutygodniowe – dzieci bardzo często muszą więc po kilka razy zmieniać przedszkole w okresie letnim ­– wskazywał Poboży.

Zapowiedziano także wprowadzenie gwarancji miejsca w przedszkolu w miejscu zamieszkania lub w dzielnicy sąsiedniej. Obecnie funkcjonują tzw. wskazania burmistrzów. – W praktyce burmistrzowie z PO wskazują miejsce w dzielnicy znajdującej się na drugim końcu Warszawy. To absurd – podkreślił Poboży.

Zastępca burmistrza Bemowa zapowiedział także przywrócenie właściwej roli pozawarszawskich ośrodków wypoczynkowych, opcjonalne rozpoczęcie nauki drugiego języka obcego od IV klasy szkoły podstawowej oraz przygotowanie posiłków szkolnych pod nadzorem  dietetyka.

Wojciech Zabłocki wskazał natomiast na potrzebę ulepszenia systemu rekrutacji elektronicznej do szkół ponadpodstawowych oraz doinwestowanie techników, szkół zawodowych i szkół branżowych.

– Pływalnie, boiska i hale sportowe, zarówno te znajdujące się w szkołach, jak i przede wszystkim na terenie OSiR będą bezpłatnie udostępniane, zwłaszcza w okresie ferii zimowych i letnich  – mówił dalej Poboży. Zapowiedział też rozbudowanie świetlic, a  jeśli nie będzie to możliwe – powstanie  nowych dzielnicowych świetlic, wprowadzenie pakietu bezpłatnych wejściówek dla dzieci do instytucji kultury, a także upowszechnianie pomocy psychologiczno- pedagogicznej.

Udostępnij

Podziel się tym ze znajomymi!