W poniedziałek 26 czerwca oraz w czwartek 29 czerwca 2017 r. odbyły się pierwsze przesłuchania powołanej niedawno komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji. Pierwszą sprawą, którą zajęła się komisja, to nieruchomości przy ulicy Twardej 8 i Twardej 10.
Na mocy wydanej decyzji o zwrocie działek przy ul. Twardej, swoją lokalizację musiało zmienić jedno z warszawskich gimnazjów. Wątpliwości budzi także wycena praw
i roszczeń do tej nieruchomości na 50 zł za m kw., w momencie w którym cena w tej lokalizacji wynosić mogłaby nawet 12 tys. zł za m kw.
Przesłuchiwanymi byli m.in. pracownik stołecznego Biura Gospodarki Nieruchomościami Krzysztof Śledziewski oraz były wicedyrektor Biura Jerzy Mrygoń. Obaj nie wykluczyli osobistego zaangażowania obecnej prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz w sprzedaż działki przy ul. Twardej panu Maciejowi M., który przez prasę nazywany jest „handlarzem roszczeń”. Sam Maciej M. nie stawił się na przesłuchanie, pojawił się natomiast jego obrońca, mec. Maciej Gromelski.
Krzysztof Śledziewski zeznał, że w swoim referacie spotkał się z co najmniej jedną sytuacją, w której pani prezydent życzyła sobie zmiany decyzji Biura Gospodarki Nieruchomościami.
Członek Komisji, warszawski poseł PiS Paweł Lisiecki, zaapelował do Grzegorza Schetyny aby nakłonił wiceprzewodniczącą Platformy Obywatelskiej do stawienia się przed komisją i opowiedzenia o procesie reprywatyzacji w Warszawie. Pani prezydent jednak nie zdecydowała się skorzystać z tej możliwości, zabrała natomiast głos
w serwisie społecznościowym Twitter, w którym odparła wszystkie zarzuty,
i zapowiedziała odwołanie się od decyzji nałożenia kary w wysokości 6 tys.
zł za niestawienie się na komisji.
Skłoniło ją do tego zapewne przesłuchanie byłego dyrektora Biura Gospodarki Nieruchomościami w stołecznym ratuszu, Marcina Bajko. Podczas przesłuchania, które odbyło się 29 czerwca, świadek zeznał, ze pani prezydent podpisywała wszystkie projekty uchwał Rady, które dotyczyły reprywatyzacji. Powiedział też, że przyniósł na przesłuchanie dokument mówiący o ul. Twardej, na którym figuruje podpis Hanny Gronkiewicz Waltz.
Przypominamy, że komisja do spraw usuwania skutków prawnych decyzji reprywatyzacyjnych dotyczących nieruchomości warszawskich, wydanych
z naruszeniem prawa utworzona została na podstawie ustawy z dnia 9 marca 2017 r. o szczególnych zasadach usuwania skutków prawnych decyzji reprywatyzacyjnych dotyczących nieruchomości warszawskich, wydanych z naruszeniem prawa
(Dz. U. z 2017 r., poz. 718). Pracami komisji kieruje Patryk Jaki – Sekretarz Stanu
w Ministerstwie Sprawiedliwości. W komisji zasiadają m.in. członkowie stołecznych struktur Prawa i Sprawiedliwości: warszawski poseł Paweł Lisiecki, były burmistrz Pragi Północ oraz Sebastian Kaleta, były rzecznik Ministerstwa Sprawiedliwości.
Udostępnij
Podziel się tym ze znajomymi!