W czwartek 5 października, Naczelny Sąd Administracyjny oddalił wnioski Prezydent m. st. Warszawy ws. sporu kompetencyjnego między prezydentem stolicy i komisją weryfikacyjną. Wiceprzewodnicząca PO nadal nie chce się jednak stawić przed komisją Patryka Jakiego.
Naczelny Sąd Administracyjny w swoim postanowieniu wskazał, że oba organy działają w oparciu o inne podstawy prawne. NSA uznał też, że kompetencje obu organów są w istocie zbliżone, chociaż nie tożsame. Tym samym upadł kolejny argument Hanny Gronkiewicz-Waltz, dotyczący rzekomej bezprawności działań komisji.
Od początku prac komisji prezydent stolicy nie pojawia się na posiedzeniach, mimo że wzywana jest na każdą rozprawę. Jeszcze w czerwcu Hanna Gronkeiwicz-Waltz swoją nieobecność na posiedzeniach komisji weryfikacyjnej tłumaczyła tym, że dwa organy nie mogą zajmować się tą samą kwestią. Dlatego postanowiła skierować wnioski do NSA.
Mimo niekorzystnego dla siebie rozstrzygnięcia Prezydent Warszawy w dalszym ciągu nie zamierza współpracować z komisją. Nie przekonała jej ani czwartkowa decyzja NSA, ani również apele wychodzące z jej politycznego zaplecza. Potrzebę stawienia się wiceprzewodniczącej Platformy Obywatelskiej przed komisją zauważają już m. in. Grzegorz Schetyna, Rafał Trzaskowski czy Sławomir Neumann.
– Komisja swoją drogą, my swoją drogą. Nie ma zmiany sytuacji. Jest dany mi argument, że jesteśmy organem. Nie tylko my mamy współdziałać z komisją, ale komisja z nami – stwierdziła podczas konferencji prasowej prezydent Warszawy. I dodała, że nie planuje pojawiać się na kolejnych posiedzeniach.
Za każdą nieobecność Przewodniczący Komisji nakłada na Panią Prezydent grzywnę pieniężną. Koszty ponoszą jednak także wszyscy podatnicy. Na posiedzenia komisji Hanna Gronkiewicz-Waltz wysyła opłacanych z miejskiej kasy pełnomocników.
– To skandal, że Prezydent Warszawy swoim brakiem odwagi, zasłaniając się pełnomocnikami, obciąża budżet stolicy – komentuje Michał Szpądrowski, rzecznik prasowy warszawskich struktur Prawa i Sprawiedliwości.
Postanowienie Naczelnego Sądu Administracyjnego rozwiewa wątpliwości natury prawnej zgłaszane przez przeciwników komisji weryfikacyjnej. Jej członkowie zapowiadają dalsze działanie na rzecz wyjaśniania nieprawidłowości reprywatyzacyjnych.
Komisja weryfikacyjna uchyliła już klika decyzji reprywatyzacyjnych wydanych przez Prezydent m. st. Warszawy dotyczące m. in. działek przy ul. Twardej, Chmielnej 70, a ostatnio Marszałkowskiej 43.
Komunikat Naczelnego Sądu Administracyjnego wraz z postanowieniami dostępny jest TUTAJ.
Źródło fot.: TVP.Info
Udostępnij
Podziel się tym ze znajomymi!