Komisja weryfikacyjna uchyliła decyzję zwrotową dotyczącą kamienicy przy ul. Nabielaka 9, w której mieszkała Jolanta Brzeska. Odmówiła też prawa do użytkowania wieczystego, co oznacza powrót nieruchomosci w ręce miasta. Dodatkowo komisja nałożyła na Marka Mossakowskiego obowiązek zwrotu Miastu Stołecznemu Warszawy blisko 3 mln złotych.

Nabielaka 9 to, obok Twardej 8 i 10 oraz Chmielnej 70, najgłośniejszy adres warszawskiej dzikiej reprywatyzacji. W kamienicy mieszkała Jolanta Brzeska, działaczka ruchów lokatorskich, dziś ich symbol. Brzeska została spalona w Lesie Kabackim, a przyczyna jej śmierci nie została nigdy ustalona. 

Marek Mossakowski to najbardziej znany warszawski „handlarz roszczeniami”, który w przeszłości skupował roszczenia do wielu stołecznych nieruchomosci. Wykorzystując zapisy tzw. Dekretu Bieruta Mossakowski zbił fortunę. Miesiąc temu został przesłuchany przez komisję, nie odpowiedział jednak na żadne zadane pytanie.

Informacja o uchyleniu decyzji reprywatyzacyjnej z 24 stycznia 2006 r. została podana podczas piątkowej konferencji prasowej członków komisji weryfikacyjnej. Decyzją komisji Mossakowski ma zwrócić miastu 2 943 000 złotych. Karę poniosą również urzędnicy odpowiadający za zwrot nieruchomości, którzy muszą zapłacić kwotę w wysokości do 12-krotności ich miesięcznych pensji.

W wyniku postępowania, które trwało od października, ustalono że Mossakowski nabył udziały do nieruchomości za ułamek ich rzeczywistej wartości. Roszczenia te miał kupić od następców prawnych, pierwotnych właścicieli za łączną cenę 1500 zł. Dziś wartość kamienicy ustala się na kwotę 3,5 mln złotych.

Według komisji decyzja reprywatyzacyjna była sprzeczna z interesem społecznym – po przejęciu nieruchomości przez Mossakowskiego czynsz w kamienicy został wielokrotnie podwyższany, a lokatorzy zostali poddani przemocy i naciskom. Po tych wydarzeniach większość mieszkańców opuściła lokale. Nie zrobiła tego wspomniana wcześniej Jolanta Brzeska, która zginęła w niewyjaśnionych okolicznościach w marcu 2011 roku.

To już kolejna decyzja reprywatyzacyjna, która została uchylona przez komisję weryfikacyjną. Szansą na ukrócenie dzikiej reprywatyzacji jest przedstawiona przez Ministerstwo Sprawiedliwości Duża Ustawa Reprywatyzacyjna. O jej założeniach pisaliśmy w naszym serwisie w październiku.

Udostępnij

Podziel się tym ze znajomymi!