Dzielnica Mokotów ma się czym poszczycić. Dzienny Ośrodek Rehabilitacyjno-Terapeutyczny Krajowego Towarzystwa Autyzmu przy ul.Orzyckiej 20 na Mokotowie  jest jedynym w całej Warszawie. Wszystkie dotknięte autyzmem dzieci mogą korzystać z zajęć warsztatowych  i terapii od wielu lat. Jest to dla nich bardzo ważna forma dochodzenia do zdrowia i prawidłowych relacji z otoczeniem. Jest jeszcze jedna korzyść dla rodziców dzieci autystycznych, ktore na codzień wymagają więcej uwagi i zaangażowania niż dzieci zdrowe. Rodzice mogą dowolnie uczestniczyć w zajęciach lub mogą oni korzystać z czasu, że dzieci są  zaopiekowane w ośrodku i wypocząć przez chwilę lub załatwić jakąś ważną sprawę .

Rozwój Ośrodka został ujęty w planach rewitalizacji Służewca. Budynek przy Orzyckiej 20 miał być nadbudowany, aby mógł powstać kompleks skupiający organizacje zajmujące się osobami w potrzebie. Jednocześnie zakładano, że dotknięty potrzebą rewitalizacji i potrzebą  szczególnej uwagi Służewiec będzie się aktywizował,  a mieszkańcy włączą się w działania organizacji i pomoc osobom potrzebującym, co wpłynęłoby na zmniejszenie zagrożenia  lokalnymi patologiami. Skorzystaliby też na tym bezrobotni, którzy mieliby szansę na znalezienie pracy. Tak czytamy w planach rewitalizacji. I co się stało?

Dlaczego projekt upadł? Czy nowe inwestycje deweloperskie, których niemało ostatnio, bo wyprzedawane są ostatnie wolne powierzchnie miejskie, które powinny mieścić podobne inicjatywy jak te z Ośrodka. Naszym obowiązkiem jest pomagać  dzieciom niepełnosprawnym i wspierać ich środowiska.

Nieruchomość przy Orzyckiej 20 nadal jest objęta procedurą przygotowania do zbycia drogą przetargu. Sprawa przesunięta jest tylko w czasie. I co dalej?

Zarząd dzielnicy nie proponuje dobrego i sensownego rozwiązania. Zaproponowane dwa miejsca nie spełniają określonych  warunków. Ostatecznie zakończyło się na sugestiach, aby dyrekcja ośrodka samodzielnie szukała nowej lokalizacji poza granicami Mokotowa. To skandal. Nie dość, że  Dzielnica nie wspiera dzieci niepełnosprawnych to jeszcze  wyzbywa się  jedynego w Warszawie takiego Ośrodka. W efekcie zamiast pomagać niszczymy dla zysku.

Udostępnij

Podziel się tym ze znajomymi!