– Rada Warszawy nie może kontrolować procesu reprywatyzacji, w żaden sposób – stwierdziła przewodnicząca Rady m.st. Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska (PO), która stanęła dziś przed Komisją Weryfikacyjną.  Mimo wezwania na przesłuchanie po raz kolejny nie stawiła się Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Komisja Weryfikacyjna przesłuchała dziś Ewę Malinowską-Grupińską, przewodnicząca Rady m.st. Warszawy. Przewodnicząca za wszelką cenę próbowała dowieźć, że Rada Warszawy nie mogła kontrolować procesu reprywatyzacji. Podczas przesłuchania, pod wpływem pytań członków komisji, kilka razy sama zaprzeczyła temu stwierdzeniu, np. przyznając, że w 2008 roku była wnioskodawczynią przeprowadzenia kontroli reprywatyzacji w latach 2002-2006.
Słowa te skomentował na Twitterze członek Komisji Sebastian Kaleta, który napisał: „Z zeznania Ewy Malinowskiej-Grupińskiej wynika, że po przejęciu w stolicy władzy sens miała tylko kontrola poprzedniej administracji za lata 2002-2006. Potem kontrole zbędne, ponieważ HGW ufała urzędnikom, a urzędnicy mogli ukrywać ważne informacje przed radnymi…” .

Jak powiedziała na początku przesłuchania przewodnicząca Malinowska-Grupińska, jedną z form kontroli działalności prezydenta maista są interpelacje i zapytania. Radni Warszawy od 2006 roku złożyli 191 interpelacji i zapytań dotyczących reprywatyzacji. Na pytanie Patryka Jakiego ile razy Hanna Gronkiewicz-Waltz udzielała informacji nt. reprywatyzacji podczas sesji rady, Malinowska-Grupińska odpowiedziała, że raz.

Przesłuchiwana stwierdziła, że najważniejszym organem kontroli jest Komisja Rewizyjna. Przypomnijmy, pracami Komisji Rewizyjnej kieruje Maciej Wyszyński z Platformy Obywatelskiej. Głównym organem kontroli jest więc ciało kierowane przez członka tej samej partii co Prezydent m.st. Warszawy, mimo że dobrym zwyczajem jest, by na czele komisji stał radny opozycji. Efekt – Rada Warszawy nie zapobiegła nawet jednej złej decyzji zwrotowej.

Przewodniczący Komisji zapytał – Jaki procent kontroli Rady m. st. Warszawy dotyczyło działalności BGN? Sam odpowiedział: – 0 procent.

Patryk Jaki podczas rozprawy przytoczył sytuację poszkodowanych przez decyzje reprywatyzacyjne lokatorów. Zapytał co Rada Warszawy zrobiła by im pomóc. I dodał: – Co jeszcze musiałoby się wydarzyć, żebyście państwo potraktowali problem poważnie?. Malinowska-Grupińska odpowiedziała: –  To bardzo dobre pytanie do prokuratury i CBA, a nie do rady miasta.

– Ja się zgadzam, że mamy do czynienia ze złym procederem. Tu potrzebna jest ustawa. – przyznała przewodnicząca Malinowska-Grupińska.

„Po przesłuchaniu Przewodniczącej RM Warszawy (organu kontrolnego Prezydenta) – człowiek zastanawia się po co w ogóle jest taka Rada Miasta? Przez 12 lat nie zapobiegli/naprawili nawet 1 złej decyzji. Kontrola fikcyjna.” –  tak Przewodniczący Komisji Patryk Jaki podsumował dzisiejsze przesłuchanie przed Komisją Weryfikacyjną.

Mimo wezwania, na przesłuchanie nie stawiła się po raz kolejny Prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. W związku z tym, Komisja nałożyła na prezydent Warszawy karę grzywny 10 tys. zł.  Notoryczne niestawiennictwo było negatywnie oceniane przez polityków Platformy Obywatelskiej już wcześniej. Ostatnio do krytykujących postawę pani prezydent dołączył kandydat na prezydenta stolicy z ramienia PO, Rafał Trzaskowski.

Udostępnij

Podziel się tym ze znajomymi!