Naciski na urzędników, były dyrektor SKW jako kurator 130-latka, bierność warszawskiego ratusza – wychodzą na jaw nieprawidłowości przy reprywatyzacji kamienicy przy ul. Łochowskiej 38.

16 stycznia przed Komisją Weryfikacyjną ws. reprywatyzacji kamienicy na Pradze-Północ zeznawali m.in. lokatorzy zwróconej nieruchomości, miejska urzędniczka, przedstawiciel firmy August Capital, która miała kupić budynek przy Łochowskiej, Burmistrz Wojciech Zabłocki (PiS) oraz kurator zmarłego Józefa Pawlaka, przedwojennego właściciela kamienicy.

– Dziękuję, że Komisja zajęła się zwrotami nieruchomości na Pradze-Północ. W naszej dzielnicy problem dzikiej reprywatyzacji również wystąpił, i to w dużej skali. – mówił burmistrz Pragi-Północ Wojciech Zabłocki, który we wtorek zeznawał w charakterze świadka przed Komisją Weryfikacyjną.

Burmistrz Pragi-Północ Wojciech Zabłocki (PiS)

Reprywatyzacja kamienicy miała miejsce w 2011 roku, decyzję zwrotową podpisał wicedyrektor Biura Gospodarowania Nieruchomościami Jakub R., który obecnie przebywa w areszcie. W 2016 roku na nieprawidłowości przy zwrocie, m.in. na fakt, że właścicielem kamienicy miałaby być ponad 100-letnia osoba, zwrócił uwagę burmistrz Pragi-Północ Wojciech Zabłocki (PiS). Według niego ówczesny wicedyrektor BGN miał zniechęcać burmistrzów do weryfikowania rzekomych nieprawidłowości w procesie reprywatyzacji  – Pisał, aby tymi sprawami się nie interesować – podkreślił Zabłocki.

W 2016 roku władze dzielnicy Praga-Północ ustaliły, że właściciel kamienicy nie żył od 70 lat, wtedy też zdecydowały się zgłosić sprawę do prokuratury. Spowodowało to wstrzymanie procedury reprywatyzacyjnej.

– Albo mieliśmy do czynienia z niedopełnieniem obowiązków, albo z jakimś zorganizowanym układem – stwierdził Zabłocki. – Pytaliśmy władze Warszawy co zrobić z kamienicą, w której wciąż przebywali lokatorzy. Odpowiedzi nie dostaliśmy, zgłosiliśmy więc sprawę do prokuratury.

Zabłocki wspominał także o naciskach, jakie podczas jednego ze spotkań, wywierać mieli przedstawiciele firmy, które chciały nabyć nieruchomość. 

Komisja przesłuchiwała także Zbigniewa Lichockiego, kuratora przedwojennego właściciela Józefa Pawlaka. Podczas przesłuchania wyszło na jaw, że Pan Lichocki był pracownikiem służb w PRL, UOP, a w okresie rządów PO – dyrektorem biura prawnego Służby Kontrwywiadu Wojskowego. Jak zeznał, na działalność w reprywatyzacji miał zgodę przełożonych.

– Najważniejszy prawnik w kontrwywiadzie wojskowym w czasach PO/PSL na boku odzyskiwał w Warszawie kamienicę jako kurator 135-latka, zmarłego od 70 lat. Jednak szok.- skomentował sprawę na Twitterze Sebastian Kaleta, członek Komisji.

30 stycznia Komisja Weryfikacyjna ma zająć się reprywatyzacją kolejnej nieruchomości na Pradze-Północ, kamienicą przy ul. Skaryszewskiej 11.

Udostępnij

Podziel się tym ze znajomymi!