Na Woli dzięki działaniom Radnych Karola Jankowskiego, Aleksandry Prorok i Agaty Pruszczyńskiej tuż przed oficjalnymi uroczystościami 78. Rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego udało się spełnić apel Pani Wandy Traczyk-Stawskiej.

– Pomnik „Polegli Niepokonani” potrzebuje krzyża, który będzie mówił, że tu jest mogiła – straszliwa mogiła, gdzie spoczywają prochy ponad 50 tys. cywilów i wojska. (..) Krzyż to nie tylko symbol chrześcijaństwa, ale także symbol cierpienia i śmierci człowieka – tymi słowami 1 sierpnia 2021 r. podczas uroczystości upamiętniających wybuch Powstania Warszawskiego Wanda Traczyk-Stawska prosiła o krzyż przy Pomniku „Polegli Niepokonani”.

Radni złożyli w tej sprawie interpelację w październiku 2021 roku, o czym informowały wtedy media. Po kilku miesiącach rozmów, przy Pomniku Polegli Niepokonani” w końcu stanął krzyż. Sprawa nie udałaby się, gdyby nie podjęcie inicjatywy przez Wojewodę Mazowieckiego Konstantego Radziwiłła, prawnego opiekuna Cmentarza Powstańców Warszawy na Woli. W sprawę mocno zaangażowany był również zespół Fundacji Nie zapomnij o Nas, Powstańcach Warszawskich w porozumieniu z Wojciechem Labudą, pełnomocnikiem Prezesa Rady Ministrów ds. Ochrony Miejsc Pamięci.

– Do dziś tylko skromne symbole Polski Walczącej przypominały o okolicznościach śmierci tysięcy warszawiaków. Bez wątpienia ofiarom należał się też chrześcijański symbol – krzyż. Cieszę się, że po naszej interwencji, wielu prośbach Powstańców i ich rodzin, a także mieszkańców Woli udało się spełnić nasz patriotyczny obowiązek – mówi szef Klubu Radnych PiS Wola, Karol Jankowski.

– Dziś w miejscu tym spoczywa ponad 104 tys. osób, z których 80 procent stanowią cywile. Szczątki 50 tys. z nich, głównie ofiar masowej rzezi cywilnej ludności Woli, leżą w usypanym z ludzkich prochów kurhanie. W 2001 r., po latach starań, uzupełniono pomnik „Polegli Niepokonani” o powstańcze kotwice. Naszym zadaniem jako radnych było to, by powstał obok krzyż – mówi radna Aleksandra
Prorok.

Z kolei wiceprzewodnicząca Rady Dzielnicy Wola Agata Pruszczyńska wskazała, że „niezwykle ważne, że krzyż stanął w przeddzień 78. Rocznicy. To oddanie hołdu bohaterom Powstania Warszawskiego, którzy przez 63 dni walczyli o wolność stolicy.” 

Fot. Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie

Udostępnij

Podziel się tym ze znajomymi!