Przedstawiony przez Patryka Jakiego program oświatowy dla Warszawy spotkał się z dużym zainteresowaniem. W związku z tym, podczas konferencji, która odbyła się 3 września, kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Warszawy wraz z dr. Błażejem Pobożym, szefem zespołu programowego, odpowiedzialnym także za oświatę, przedstawił nieco szerzej niektóre z założeń programowych.
- ŚWIETLICE DZIELNICOWE I OŚWIATOWE PLACÓWKI EDUKACJI POZASZKOLNEJ
Dziś po zajęciach lekcyjnych w szkołach zostaje wielu uczniów. Świetlice są bardzo przeciążone, nie gwarantują też atrakcyjnych zajęć dodatkowych jak zajęcia językowe, teatralne, muzyczne, artystyczne, plastyczne, sportowe, gimnastyczne, komputerowe, czy modelarskie. Rodzice stale poszukują różnych form zajęć dla swoich dzieci i zmuszeni są dowozić je do odległych placówek w innych dzielnicach. Zmienimy to poprzez budowę lub wynajęcie lokali na potrzeby stworzenia dzielnicowych świetlic. Stworzymy także w każdej dzielnicy oświatową placówkę edukacji pozaszkolnej (Młodzieżowy Dom Kultury, Międzyszkolny Ośrodek Sportowy, Ognisko Pracy Pozaszkolnej). Dziś w 9 dzielnicach (Bemowo, Białołęka, Rembertów, Ursus, Ursynów, Włochy, Wawer, Wesoła, Wilanów) nie ma ani jednej takiej placówki! Aktualna sieć 32 placówek edukacji pozaszkolnej, w tym PKiN oraz SCEK, jest absolutnie niewystarczająca i niedostosowana do potrzeb mieszkańców, a przede wszystkim utrudniona dla mieszkańców dzielnic, w których rozwija się infrastruktura mieszkaniowa, dynamicznie wzrasta liczba nowych mieszkańców z małymi dziećmi. Rozwiązaniem nie są działające w dzielnicach domy kultury. Nie są one placówkami oświatowymi, lecz ośrodkami kulturalnymi, które prowadzą działalność odpłatną, a ich oferta nie zawsze jest dostosowana do potrzeb i oczekiwań rodziców małych dzieci oraz uczniów.
- POSIŁKI W PRZEDSZKOLACH I SZKOŁACH PODSTAWOWYCH POD NADZOREM DIETETYKA
Rodzice przywiązują coraz większą wagę do właściwego żywienia dzieci. Zdrowa żywność i zdrowe odżywianie powinny być regułą także w przedszkolach i szkołach. Teraz tak nie jest. Zgodnie z wytycznymi Biura Edukacji aktualnie przedszkola prowadzą diety żywieniowe (bez uwzględnienia nietolerancji samej laktozy) na podstawie pisemnych zaleceń lekarza specjalisty dla minimum 20 dzieci (0,5 etatu). Analogicznych regulacji nie ma w szkołach. Widząc znaczenie tej sprawy deklarujemy wprowadzenie zasady, iż wszystkie posiłki wydawane w szkołach i przedszkolach będą przygotowywane pod kontrolą dietetyków.
O wszystkich propozycjach dla edukacji pisaliśmy w naszym artykule 31 sierpnia.
Udostępnij
Podziel się tym ze znajomymi!