Podczas konferencji zorganizowanej w piątek wiceszef MSWiA i stołeczny radny Błażej Poboży oraz przewodniczący klubu radnych PiS Cezary Jurkiewicz mówili o stosunku Rafała Trzaskowskiego i podległych mu urzędników do kwestii obecności Kościoła katolickiego i innych związków wyznaniowych w przestrzeni publicznej w mieście. Ich zdaniem, działania władz stolicy to świadome i celowe wywoływanie konfliktów światopoglądowych w Warszawie.

Poboży jako pierwszy przykład – w jego ocenie – niechęci władz stolicy do Kościoła podał spotkanie opłatkowe radnych miasta z ubiegłego roku, które pierwszy raz w historii odbyło się bez udziału duchownych. Drugim przykładem działania, które jest wymierzone w obecność Kościoła rzymskokatolickiego było – jego zdaniem – obniżenie wysokości dotacji przyznawanej dla Centrum Myśli Jana Pawła II. – Dotacji na stypendia dla najzdolniejszej młodzieży. W naszej ocenie za tą decyzją Rafała Trzaskowskiego stała niechęć do patrona Centrum Myśli Jana Pawła II – wskazał.

Trzecim i najbardziej aktualnym przykładem według wiceszefa MSWiA jest list Renaty Kaznowskiej, zastępcy prezydenta m.st. Warszawy, do wszystkich dyrektorów warszawskich szkół i placówek oświatowych, który w sposób zawoalowany, ale jednoznaczny w odbiorze, przypomina o konieczności eliminacji wszystkich symboli religijnych. Dotyczy to również obecności duchownych podczas takich uroczystości jak inauguracja roku szkolnego czy poświęcenie nowego budynku szkolnego.

–  W związku z tym otwarte pozostanie nieco prowokacyjne pytanie, które było tematem piątkowej konferencji: czy po tych trzech przykładach kolejnym krokiem Rafała Trzaskowskiego będzie decyzja o usuwaniu krzyży z placówek oświatowych w Warszawie – zastanawiał się polityk.

– Jesteśmy po to, aby łączyć, a nie dzielić. A skoro jednym z haseł Trzaskowskiego było „Warszawa dla wszystkich”, to chciałem się zapytać o taką rzecz: skoro dla wszystkich, to nie dla księży katolickich, którzy są proboszczami podczas uroczystości, kiedy otwiera się nowa szkoła. Czy to jest jakiś problem dla prezydenta? – pytał z kolei przewodniczący klubu radnych PiS w Radzie Warszawy Cezary Jurkiewicz.

Poniżej list Renaty Kaznowskiej do dyrektorów warszawskich szkół:

Źródło: PAP/Warszawski PiS

Udostępnij

Podziel się tym ze znajomymi!