Szkoła Podstawowa nr 301 na Bemowie ma nowego patrona, został nim Janusz Korczak. Uroczystość nadania imienia została poprzedzona mszą świętą, którą koncelebrował biskup Rafał Markowski. 

Piątek 20 października był ważnym dniem dla całej społeczności szkolnej Bemowa. Zarząd Dzielnicy przychylił się do prośby rodziców, uczniów i nauczycieli szkoły przy ul. Brygadzistów 18 i zwrócił się do Prezydenta m. st. Warszawy z wnioskiem w sprawie zmiany patrona Szkoły Podstawowej nr 301 z gen. Zygmunta Berlinga na Janusza Korczaka. W trwającej w placówce od roku dyskusji nad nowym patronem zgłoszono 8 kandydatów: Janusza Korczaka, Kornela Makuszyńskiego, Wisławę Szymborską, Aleksandra Kamińskiego, Andrzeja Wajdę, Hannę Ożogowską oraz Polskich Noblistów i Miłośników Przyrody Polskiej. W głosowaniu, w którym wzięli udział uczniowie, ich rodzice oraz nauczyciele zdecydowanie zwyciężył Janusz Korczak.

– Cieszy  mnie, że ta decyzja wyszła od społeczności szkolnej. Janusz Korczak jest postacią na wskroś pozytywną, wzorem do naśladowania. Lekarzem, publicystą, ale przede wszystkim wychowawcą dzieci i młodzieży, niezłomnie walczącym o ich prawa. To zdecydowanie lepszy patron dla szkoły podstawowej niż generał o mocno kontrowersyjnej biografii – mówi burmistrz Błażej Poboży, odpowiedzialny w dzielnicy za oświatę.

Decyzja społeczności szkoły uprzedziła nieuchronną konieczność zmiany patrona, wynikającą z uchwalonej przez Sejm ustawy z dn. 1 kwietnia 2016 roku o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej.

 

 

Fot.: www.facebook.com/DzielnicaBemowo

Udostępnij

Podziel się tym ze znajomymi!