W tym roku minęły 73 lata od wybuchu jednego z najbardziej dramatycznych wydarzeń w historii Polski. Podczas trzydniowych obchodów Bemowo uczciło pamięć Powstańców Warszawskich

Dzielnicowe obchody rozpoczęły się już 30 lipca u zbiegu ulic Grotowskiej i Westerplatte na osiedlu Boernerowo. Wtedy też odbył się apel pamięci i złożenie kwiatów przed tablicą upamiętniającą bitwę powstańców ze zgrupowania AK „Żywiciel”, która odbyła się w nocy z 1 i 2 sierpnia na terenie dzisiejszego bemowskiego Lotniska Warszawa-Babica.

W uroczystościach udział wzięli m.in. Zarząd Żołnierzy AK „Żywiciel”, kombatanci wojenni, rodziny poległych,  przedstawiciele Sejmu RP, klubów poselskich (klub Prawa i Sprawiedliwości reprezentował Jarosław Krajewski), Rady m.st. Warszawy, organizacji pozarządowych, radni dzielnicy Bemowo oraz członkowie zarządu dzielnicy – Michał Grodzki, Błażej Poboży (obaj PiS) oraz Marek Lipiński.

Po apelu w kościele parafialnym pw. Matki Boskiej Ostrobramskiej odbyła się Msza Św. w intencji Powstańców, a wieczór zamknął koncert, działającego przy Urzędzie Dzielnicy Bemowo, chóru Bemcanto.

Następnego dnia władze dzielnicy zaprosiły mieszkańców na pokaz filmu „Kanał” w reżyserii Andrzeja Wajdy.

1 sierpnia już od godz. 10:00 na mieszkańców Bemowa czekał specjalny program historyczno-edukacyjny związany z 73. rocznicą wybuchu Powstania. Dzieci mogły dotknąć replik broni i umundurowania z czasów drugiej wojny światowej, a także wziąć udział w specjalnie przygotowanych zajęciach.

O godzinie 17:00 przed Ratuszem zebrało się kilkaset osób, by wspólnie uczcić pamięć Powstańców Warszawy.

Udostępnij

Podziel się tym ze znajomymi!