Dziś radni Prawa i Sprawiedliwości wraz z przedstawicielami środowiska kombatanckiego i niepodległościowego zaapelowali do władz Warszawy o przygotowanie uchwał zmieniających nazwy ulic zgodnie z tzw. ustawą dekomunizacyjną. 

7 grudnia Naczelny Sąd Administracyjny podtrzymał wyroki WSA o uchyleniu 40 zarządzeń wojewody zmieniających nazwy ulic w Warszawie w związku z ustawą dekomunizacyjną. Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski oraz radni PO i Nowoczesnej stwierdzili więc, że najbardziej adekwatnym wyjściem będzie zatem powrót do nazw sprzed dekomunizacji.

Z tym nie zgodzili się radni Prawa i Sprawiedliwości. Na zwołaną przed sesją Rady Warszawy konferencję radni klubu PiS zaprosili specjalnego gościa – sędziego Bogusława Nizieńskiego, przewodniczącego Rady ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

– W naszej wolnej Ojczyźnie, każda próba przywrócenia symboli komunistycznych przekreśla testament żołnierzy niepodległości, którzy pragnęli i pragną nazywać rzeczy po imieniu, tj odróżniać  dobro od zła, prawdę o fałszu, a patriotyzm od zdrady – mówił podczas konferencji sędzia Nizieński.

Podczas sesji rady miasta Nizieński odczytał apel środowisk kombatanckich i niepodległościowych do władz Warszawy o nieprzywracanie nazw ulic, które upamiętniają osoby i instytucje związane z komunizmem.

Stanowisko Rady Warszawy zaproponowane przez radnych PiS

Apel do władz Warszawy podpisali: Przewodniczący Rady ds.Kombatantów i Osób represjonowanych, Prezes Związki Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego, Prezes Okręgu Warszawskiego Światowego Związku Żołnierzy AK, Prezes Ogólnopolskiego Związku Żołnierzy Batalionów Chłopskich, Prezes Związku Młodocianych Więźniów Politycznych lat 1944-1956 „Jaworzniacy” oraz żołnierz 2 Korpusu Polskiego, uczestnik bitwy o Monte Cassino.

Radni Prawa i Sprawiedliwości próbowali, w zgodzie z apelem, wprowadzić odpowiednie stanowisko do porządku obrad III Sesji. W projekcie stanowiska wskazali, że ich wniosek to „przede wszystkim wyraz hołdu dla ofiar komunistycznego reżimu”. Jednak, głosami radnych PO, wniosek został odrzucony.

Jednocześnie podczas sesji przegłosowana została autopoprawka Prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego, która zakłada przywrócenie nazw stołecznych ulic sprzed dekomunizacji.

W związku z tym patronami stołecznych ulic przestaną byćm.in. ś.p. Lech Kaczyński, Grzegorz Przemyk, Stanisław Pyjas, Anna Walentynowicz, Danuta „Inka” Siedzikówna czy Komitet Obrony Robotników, a patronami ponownie będą Armia Ludowa, Teodor Duracz czy Leon Kruczkowski.

– 13 grudnia 2018 r. Platforma Obywatelska i Rafał Trzaskowski chcą przywrócenia komunizmu na ulice Warszawy. To symboliczne –mówił podczas sesji radny PiS Sebastian Kaleta.

Udostępnij

Podziel się tym ze znajomymi!