Stało się już tradycją obchodów Powstania Warszawskiego, że co roku 3 sierpnia na Woli odbywają się uroczystości rocznicy zdobycia Nordwache, czyli niemieckiej pozycji u zbiegu ulic Żelaznej i Chłodnej, gdzie mieściła się komenda niemieckiej żandarmerii oraz lokalnej policji. To właśnie na pamiątkę tej bitwy, wytrwałości i bohaterstwa powstańców, Biuro Poselskie Poseł Małgorzaty Gosiewskiej, z jej inicjatywy organizuje uroczystości upamiętniające to wydarzenie.

Podczas hitlerowskiej okupacji była to umocniona pozycja niemieckiej żandarmerii. W trzecim dniu Powstania oddziały batalionu Chrobry, pod dowództwem kpt. „Sosny” zdobyły tą silnie ufortyfikowaną niemiecką placówkę, z żelbetowym bunkrem od ul. Żelaznej oraz gniazdami broni maszynowej na balkonach i w oknach gmachu. Podczas udanego szturmu powstańcy wzięli do niewoli ponad 40 jeńców i zdobyli cenną broń. Uwolniono polskich cywilów przetrzymywanych w podziemiach budynku. „Zdobycie Nordwache pozwoliło na połączenie Śródmieścia z Wolą. Skala sukcesu była tym większa, że w pierwszych dniach powstania nie udało się zdobyć większości pozycji wroga” – napisał Jarosław Kaczyński w liście odczytanym przez organizatorkę uroczystości – poseł Małgorzatę Gosiewską

Co roku wśród zaproszonych gości znajdują się przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy AK, Związku Powstańców Warszawy, Stowarzyszenia „Chłodna-Oś Saska”, uczestnicy wydarzeń i ich rodziny, młodzież z pobliskich szkół, w tym delegacja uczniów – kadetów i nauczycieli klas wojskowych CXXV Liceum Ogólnokształcącego im. Waldemara Milewicza i przede wszystkim liczni mieszkańcy naszej stolicy. Gościem honorowym tegorocznych uroczystości był były prezydent Gruzji Mikheil Saakashvili. Poczty sztandarowe wystawili kombatanci, delegacje szkół i grup rekonstrukcyjnych. W tym roku na naszych obchodach mieliśmy przyjemność gościć delegację i poczet sztandarowy „Solidarności Walczącej”.

Po wystąpieniach gości honorowych delegacje złożyły wieńce i wiązanki kwiatów pod tablicą upamiętniającą wydarzenia z 3 sierpnia 1944 r. W uroczystościach również udział wzięli między innymi: Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera, posłowie na Sejm RP: Ewa Tomaszewska i Paweł Lisiecki, senator Mieczysław Gil, dyrektor biura poselskiego poseł Małgorzaty Wypych Michał Mitrowski. Na obchodach byli razem z nami pan Juri Dieriewianko, poseł ukraińskiej Wierchownej Rady i przedstawiciel Ministra Obrony Antoniego Macierewicza płk Paweł Lewandowski, Tomasz Stachurski – przedstawiciel min. Jana Kasprzyka, p. o. szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Maciej Jarosiński, przedstawiciel Światowego Związku Żołnierzy AK. Byli też obecni stołeczni burmistrzowie: Urszula Kierzkowska (Ursus), Michał Grodzki (Bemowo) oraz Krzysztof Bugla (Żoliborz). W uroczystościach wzięli udział bielańscy, prascy i wolscy radni Prawa i Sprawiedliwości. Uroczystości zbojkotowały władze dzielnicy Wola m.st. Warszawy, na czele z Burmistrzem Krzysztofem Strzałkowskim z Platformy Obywatelskiej.

– W coraz bardziej podzielonym polskim społeczeństwie coraz trudniej znaleźć dla nas wszystkich ważne i jednoznacznie oceniane wydarzenia, czy tematy. Do tej pory takimi sferami była odległa, czyli już nie wzbudzająca żadnych emocji historia II wojny światowej. Wspólne obchody dawnych, ale ciągle ważnych dla większości Polaków rocznic jednoczyły na co dzień zwalczające się polityczne obozy. Niestety obecny Zarząd Dzielnicy Wola postanowił „zerwać” niepisany „pakt o warszawskiej wspólnocie” – mówi Jarosław Lewandowski, radny dzielnicy Wola z PiS, jeden ze współorganizatorów.  – Do tej pory, przez pięć lat zawsze przedstawiciele Zarządu Dzielnicy, którzy przez cały ten okres należeli do Platformy Obywatelskiej, brali udział w obchodach rocznicy zdobycia Nordwache organizowanych corocznie przez Biuro Poselskie Pani Poseł Małgorzaty Gosiewskiej. Zawsze przybywał na te uroczystości jeden z burmistrzów i radni PO. Burmistrz zawsze zabierał głos wygłaszając okolicznościowe przemówienie. Tak się działo do zeszłego roku. Wydaje się, że nasze Koleżanki i Koledzy z Zarządu i Rady Dzielnicy Wola ulegają presji niektórych „totalnych” i coraz bardziej obrażonych na otaczającą ich rzeczywistość posłów PO.” – mówi Jarosław Lewandowski

Na zakończenie odbył się krótki program artystyczny a grupa rekonstrukcyjna odtworzyła inscenizację batalistyczną zdobywania Nordwache.

Udostępnij

Podziel się tym ze znajomymi!