News Ticker

Spotkanie poseł Małgorzaty Gosiewskiej z uwięzionym, byłym premierem Gruzji.

gosiewskaPoseł Małgorzata Gosiewska spotkała się z przebywającym w więzieniu byłym premierem Gruzji, Vano Merabishvili.

26 sierpnia br., poseł Małgorzata Gosiewska spotkała się z przebywającym w więzieniu, od 21 maja 2013 r., byłym premierem Gruzji, Vano Merabishvili – gruzińskim politykiem i działaczem społecznym, ministrem spraw wewnętrznych w latach 2004 – 2012 oraz premierem niepodległej Gruzji od 4 lipca 2012 r. do 25 października 2012 r. Były premier przebywa w więzieniu na wniosek gruzińskiej prokuratury. Obserwatorzy z organizacji międzynarodowych wskazują jednak na wiele nieprawidłowości, dotyczących samego śledztwa oraz podstaw uwięzienia byłego premiera.

Było to już drugie tego typu spotkanie – pierwsze, w którym wziął udział premier Jarosław Kaczyński, odbyło się 30 lipca 2013 r.

Premier V. Marabishvili przebywa w małej, jednoosobowej celi i pozbawiony jest jakiegokolwiek kontaktu z rodziną. Od dnia zatrzymania tylko raz zgodzono się na widzenie aresztowanego z żoną. Uniemożliwia mu się nie tylko jakiekolwiek spotkania, ale i kontakty telefoniczne. Jest to ewidentne łamanie podstawowych zasad wynikających z Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności.

Rozmowa dotyczyła sytuacji w Gruzji i zbliżających się w tym kraju wyborów prezydenckich. Premier dziękował za wsparcie ze strony społeczności międzynarodowej, a w szczególności za poparcie udzielone mu przez polskich polityków. Podkreślił, że bez tego wsparcia, warunki, w jakich przebywa byłyby jeszcze trudniejsze.

Vano Merabishvili był też żywo zainteresowany sytuacją w Polsce.

Katarzyna Bielesz

Vano_MerabishviliPani poseł Małgorzata Gosiewska i były premier Gruzji, Vano Merabishvili.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie pojawi się na stronie.


*