News Ticker

Relacja ze spotkania z Panem Maciejem Wąsikiem

DSC_0673

5 września gościem na cotygodniowym spotkaniu warszawskiego Forum Młodych PiS był Maciej Wąsik, przewodniczący klubu radnych PiS w Radzie Miasta. Dyskusja dotyczyła przede wszystkim problematyki warszawskiej.

Spotkanie rozpoczęła rozmowa na temat referendum ws. odwołania Hanny Gronkiewicz-Waltz z funkcji Prezydenta m. st. Warszawy. Maciej Wąsik podkreślił, że wystarczającym warunkiem powodzenia referendum jest osiągnięcie wymaganej frekwencji, gdyż wszystkie badania pokazują, że jeżeli ponad 390 tys. Warszawiaków odda głos, to Hanna Gronkiewicz-Waltz zostanie odwołana z pełnionej funkcji. Stwierdził także, że w razie porażki obecnej Prezydent Warszawy Donald Tusk nie powoła jej na komisarza, gdyż byłby to ruch fatalny dla jego wizerunku. Zapowiedzi szefa PO mają na celu zniechęcenie wyborców i obniżenie frekwencji. Radny podkreślił także, że pogardliwe wypowiedzi na temat osób mieszkających w Warszawie, ale zameldowanych poza nią, to próba dzielenia mieszkańców stolicy.

Nasz gość omówił także szereg dziedzin, w których polityka Hanny Gronkiewicz-Waltz się nie sprawdziła. W dziedzinie kultury doskonale pokazuje to przykład bibliotek miejskich. Za czasów Lecha Kaczyńskiego na zakup nowych książek przeznaczano, przy dużo mniejszym budżecie, 8 mln złotych. Obecnie przeznacza się niecałe 2 mln złotych. Są takie dzielnice (jak Śródmieście czy Mokotów), które w ciągu ostatnich dwóch lat nie kupiły do swoich bibliotek ani jednej książki. Innym przykładem jest sytuacja mieszkań komunalnych. W 2008 roku podwyższono o 80% czynsze, co argumentowano potrzebą dokonania remontów. W rzeczywistości obecnie przeznacza się na ten cel o połowę mniej środków, niż przed podwyżką. Odpowiadając na pytanie o przyczyny zablokowania przez obecną władzę wykupu tych mieszkań, radny stwierdził, że PO nie szuka elektoratu wśród słabo i średnio zarabiających. Podkreślił także, że jednym z głównych postulatów programowych PiS będzie powrót do masowego wykupu mieszkań komunalnych.

Maciej Wąsik podał także znamienny przykład źle przeprowadzonej inwestycji. W Wawrze na budowę przejazdu nad torami kolejowymi przeznaczono 251 mln złotych, podczas gdy taka sama inwestycja w podwarszawskich Ząbkach, gdzie rządzi burmistrz Perkowski z PiS-u, została wyceniona na 35 mln złotych.

Odpowiadając na pytania dotyczące pomysłów na upamiętnienie rotmistrza Witolda Pileckiego i roli polityki historycznej, radny przypomniał zebranym postać Lecha Kaczyńskiego, który zaproponował Warszawie i Polsce prawdziwą politykę historyczną. Stwierdził ponadto, że z przyczyn symbolicznych pomnik rotmistrza Pileckiego powinien stać właśnie na miejsce monumentu, który jest symbolem sowieckiej okupacji – pomnika Braterstwa Broni. Powiedział także, że PO blokuje możliwość powstania pomnika w tym miejscu ze względów czysto koniunkturalnych, a w prywatnych rozmowach radni tej partii są z reguły przychylni tej inicjatywie. Odpowiadając na kolejne pytanie, Maciej Wąsik opowiedział się także za awansem pułkownika Ryszarda Kuklińskiego na stopień generała.

Odpowiadając na pytania o zasadność istnienia Straży Miejskiej, radny stwierdził, że jest ona w Warszawie potrzebna, ale powinna się zajmować problemami istotnymi społecznie, a nie np. złym parkowaniem samochodów. Powinna ona pomagać policji ścigać przestępców. Takie zadania postawił przed Strażą Miejską Lech Kaczyński, co istotnie przyczyniło się do spadku przestępczości w Warszawie podczas jego prezydentury.

Mówiąc o prof. Piotrze Glińskim jako kandydacie na prezydenta Warszawy w razie odwołania Hanny Gronkiewicz-Waltz, Maciej Wąsik podkreślił, że jest to idealny kandydat dla miasta jako polityk „środka”, będący zarazem jedną z czołowych postaci polskiej polityki, dysponującą ogromną wiedzą i wspaniałym życiorysem.

Odpowiadając na pytanie o inicjatywę Stowarzyszenia Saski 2018, które chce odbudowy przedwojennej zabudowy obecnego Placu Piłsudskiego z okazji stulecia odzyskania niepodległości, Maciej Wąsik bardzo pozytywnie ocenił tę inicjatywę. Przypomniał

zebranym, że taki postulat znajdował się już we wcześniejszych programach wyborczych PiS-u, oraz zapewnił, że znajdzie się on także w programie wyborczym na 2014 rok.

 

Tomasz Herbich

Dodaj komentarz

Twój adres email nie pojawi się na stronie.


*