Skandaliczny przebieg sesji Rady Warszawy ws. podwyżek opłat za odbiór śmieci. Przewodnicząca Rady z PO oraz przewodniczący klubu KO uniemożliwili złożenie poprawek przez radnych PiS, zamykając dyskusję przed jej rozpoczęciem.

Do sesji odnieśli się radni Prawa i Sprawiedliwości podczas piątkowej konferencji prasowej: Przewodniczący Klubu PiS Cezary Jurkiewicz, wiceprzewodniczący Rady Miasta Dariusz Figura, rzecznik prasowy warszawskiego PiS Michał Szpądrowski oraz radny Wiktor Klimiuk.

Radny Szpądrowski wytłumaczył okoliczności zwołania nadzwyczajnej sesji: – Regionalna Izba Obrachunkowa zakwestionowała uchwały ws. opłat za odbiór śmieci, w związku z czym wróciły do Rady Warszawy. Uznaliśmy, że jest dobry moment by poprawić uchwały, tak by system odbioru odpadów był możliwie jak najlepszy dla mieszkańców. Niestety zostało to uniemożliwione. I dodał: – To sytuacja bez precedensu.

Wiceprzewodniczący Rady Miasta z ramienia PiS Dariusz Figura przedstawił szczegóły proponowanych poprawek: obniżenie stawki do 8,80 zł (z ponad 12 zł), wprowadzenie pułapu maksymalnej wysokości opłat, żeby nie mogła rosnąć w nieskończoność oraz przyjęcie wartości 3m3 zamiast 4 m3 jako przeciętnego zużycia wody na Warszawiaka.

– Niestety przewodnicząca Rady, Ewa Malinowska-Grupińska z PO i przewodniczący klubu KO Jarosław Szostakowski, uniemożliwili głosowanie ws. zaproponowanych poprawek, nie dopuszczając nawet do dyskusji – mówił przewodniczący klubu PiS Cezary Jurkiewicz, dodając: – To wielkie nieszczęście dla Warszawiaków, że ich miastem rządzi chyba najgorsza z frakcji PO w Polsce.

Wiktor Klimiuk zwrócił uwagę, że poprawki były zaproponowane bez żadnych uchybień formalnych i powinny być rozpatrywane. – To pogwałcenie praw przysługujących opozycji – mówił. Zapowiedział, że w związku ze skandalicznym przebiegiem sesji, klub radnych PiS złoży wniosek o odwołanie przewodniczącej Rady warszawy Ewy Malinowskiej-Grupińskiej.

Sesję i zachowanie polityków PO skomentował także wiceprzewodniczący klubu PiS i wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Błażej Poboży, który napisał na Twitterze: – Polecam mediom nie tylko warszawskim przyjrzenie się temu co wydarzyło się na dzisiejszej nadzwyczajnej sesji Rady Warszawy. Pogwałcone zostały przez przewodniczacą z PO i szefa klubu KO wszelkie standardy demokratyczne. Największy skandal nie tylko w tej kadencji samorządu.

Udostępnij

Podziel się tym ze znajomymi!