Co roku Rada m.st. Warszawy przyznaje zasłużonym dla Miasta postaciom zarówno odznaczenia jak i nagrody. W ten sposób Warszawa wyraża wdzięczność tym, którzy działają na rzecz naszej lokalnej wspólnoty i przyczyniają się do rozwoju stolicy.
Najważniejszym wyróżnieniem jest nadawany osobom szczególnie zasłużonym tytuł Honorowego Obywatela Miasta Stołecznego Warszawy.
– W tym roku na Honorowego Obywatela Warszawy chcemy zgłosić kandydaturę cenionego historyka, wykładowcy akademickiego Pana Profesora Wiesława Wysockiego. Osoby walczącej o popularyzację najnowszej historii Polski, dbającej niestrudzenie o pamięć o Żołnierzach Niezłomnych czy o bohaterach takich jak rotmistrz Witold Pilecki – mówi nam szef klubu Radnych Prawo i Sprawiedliwość w Radzie Warszawy Cezary Jurkiewicz.
Profesor Wiesław Wysocki jest kierownikiem Katedry XIX i XX wieku na Uniwersytecie Kardynała Wyszyńskiego. Aktywnie działał w strukturach antykomunistycznych ROPCiO czy NSZZ „Solidarność”. Współtworzył Fundację „Poległym i Pomordowanym na Wschodzie”, zasiada także w Radzie Fundatorów „Fundacji Żołnierzy Wyklętych”. Na początku lat 90-tych pełnił funkcje wiceszefa Urzędu do Spraw Kombatantów oraz Osób Represjonowanych a następnie sekretarza generalnego Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. WIelokrotnie odznaczany najwyższymi odznaczeniami państwowymi w tym m.in Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Radni Prawa i Sprawiedliwości zgłosili również sześć osób, które zdaniem Klubu powinny otrzymać w tym roku Nagrodę m.st. Warszawy.
– W trudnych czasach pandemii koronawirusa uznaliśmy, że nagrody powinny otrzymać osoby, które ryzykowały swoje zdrowie i życie aby pomagać Warszawiakom. Są to przedstawiciele personelu medycznego czy też osoby pomagające przy testowaniu osób z podejrzeniem wirusa. W ten sposób chcemy wyrazić wdzięczność za ich ciężką pracę i oddanie – mówi w rozmowie z nami warszawski rzecznik Prawa i Sprawiedliwości radny Michał Szpądrowski.
Klub przekazał, że pragnie zgłosić kandydatury pani doktor Agnieszki Szarowskiej, pełnomocnik Dyrektora ds. COVID-19 ze szpitala jednoimiennego MSWiA w Warszawie, która koordynuje w placówce wszelkie działania związane z walką z koronawirusem. Pani doktor wykonywała zadania z zakresu zabezpieczenia oraz ochrony pacjentów i personelu, przeciwdziałaniem rozprzestrzeniania się wirusa, wydawaniem zaleceń i rekomendacji. Dzięki profesjonalizmowi i dobrej organizacji pracy pozwoliła sprawniej funkcjonować w trudnych warunkach personelowi szpitala.
Zgłoszeni zostaną również żołnierze z Wojsk Obrony Terytorialnej, którzy wykazali się największym zaangażowaniem i poświęceniem przy pomocy w testowaniu osób z podejrzeniem koronawirusa. W ciągu miesiąca pobrali blisko 2000 wymazów od osób przebywających w kwarantannie. Nominowani zostaną wojskowi z Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej – pani Karolina Wojtkowska oraz pan Sebastian Dzięcielewski z 64 Batalionu Lekkiej Piechoty oraz pan Artur Wojtysiak z 54 Batalionu Lekkiej Piechoty.
Na wyróżnienie zdaniem Radnych Prawa i Sprawiedliwości zasługuje również dwoje pracowników Zakładu Opiekuńczo – Leczniczego prowadzonego przez Caritas. Pani Małgorzata Komorowska, pielęgniarka, zgłosiła się na ochotnika, by wspomóc funkcjonowanie ZOL, w którym zaczynało brakować rąk do pracy. Pracowała nocami oraz w Święta. Pan Tadeusz Antolak jako koordynator działu Technicznego ZOL organizował i koordynował prace odkażające w placówce, był odpowiedzialny za zakupione oraz otrzymane środki ochrony medycznej. Dzięki jego działaniom udało się uniknąć rozprzestrzeniania zakażenia.
– Apelujemy do radnych Platformy Obywatelskiej by poparli nasz wniosek i pokazali, że Warszawie zależy na tych, którzy najaktywniej walczą o nasze zdrowie i życie. To ważny gest który powinniśmy wspólnie ponad podziałami wykonać – komentuje wiceprzewodniczący Rady Miasta Dariusz Figura.
Udostępnij
Podziel się tym ze znajomymi!