Podczas czwartkowej sesji Rady m.st. Warszawy głosowany będzie wniosek radnych PiS dotyczący przyznania Honorowego Obywatelstwa Miasta Stołecznego Warszawy Jolancie Brzeskiej. Radni Prawa i Sprawiedliwości chcą także, by Nagrody Miasta Stołecznego Warszawy zostały przyznane medykom i osobom szczególnie zasłużonym w walce z COVID-19.

Jolanta Brzeska

Jolanta Brzeska

Jolanta Brzeska to tragicznie zmarła działaczka społeczna zaangażowana w obronę eksmitowanych lokatorów, będąca jednocześnie symbolem walki z dziką reprywatyzacją.

Wniosek o przyznanie jej honorowego obywatelstwa radni Prawa i Sprawiedliwości złożyli już w połowie maja – wtedy, głosami radnych Koalicji Obywatelskiej, punkt został zdjęty z porządku obrad. Teraz wraca – radni KO chcą jednak, by uhonorowanie Jolanty Brzeskiej głosować łącznie z kandydatem zgłoszonym przez Koalicję – profesorem Andrzejem Rzeplińskim, byłym prezesem Trybunału Konstytucyjnego.

– Klub PiS poprze wniosek, mimo nieczystej zagrywki, którą zastosowali radni rządzącej Warszawą Platformy. Za taką należy uznać łączne głosowanie nad tymi dwiema, tak skrajnie różnymi, kandydaturami – mówi wiceprzewodniczący Rady Dariusz Figura (PiS). – Uważamy jednak, że uhonorowanie Jolanty Brzeskiej to cel nadrzędny – dodaje.

Radni Prawa i Sprawiedliwości złożyli także wniosek o przyznanie Nagród Miasta Stołecznego Warszawy twórcom Szpitala Narodowego: medykom oraz osobom szczególnie zasłużonym w walce z pandemią koronawirusa.

– Jako Prawo i Sprawiedliwość konsekwentnie w czasie pandemii zgłaszamy do Nagrody Miasta osoby które na pierwszej linii chroniły życie i zdrowie obywateli walcząc z koronawirusem (więcej do przeczytania tu). Platforma woli w tym samym czasie dbać o własnych celebrytów i zaprzyjaźnione politycznie środowiska sędziowskie. To dwa skrajnie różne podejścia których ocenę pozostawiamy wyborcom – mówi radny Błażej Poboży

Do zaproponowanych przez klub PiS kandydatur należą:

  • Komisarz Sławomir Butkiewicz – funkcjonariusz Policji. Zatrudniony jako ratownik w CSK MSWiA. Od wybuchu pandemii odpowiedzialny za procedury bezpieczeństwa w sztabie kryzysowym powołanym przez kierownictwo placówki.
  • Dr Karolina Hamer – po wybuchu pandemii brała udział w przekształceniu CSK w szpital zakaźny. Na początku 2021 roku uczestniczyła w wyjeździe polskich medyków do Bratysławy, podczas którego przeprowadzano testy antygenowe na COVID-19 wśród słowackiej populacji. W marcu br. była członkiem misji, podczas której polscy medycy szczepili przeciw COVID19 pracowników Głównej Siedziby NATO.
  • Michał Ludkiewicz – zatrudniony w CSK MSWiA na stanowisku pielęgniarza anestezjologicznego. W listopadzie 2020 roku oddelegowany do pracy w szpitalu tymczasowym na Stadionie Narodowym, gdzie pełnił funkcję pielęgniarza koordynującego i nadzorującego pracę.
  • Bartłomiej Mazur – żołnierz Wojsk Obrony Terytorialnej, od początku angażujący się w pomoc w walce z pandemią koronawirusa. W 2021 roku został koordynatorem działań żołnierzy w punkcie szczepień na Stadionie Narodowym.
  • Anna Tuka – pracownik CSK MSWiA w Warszawie, od początku pandemii zaangażowana w przekształcenie placówki w szpital jednoimienny, a później w powstanie szpitala tymczasowego na Stadionie Narodowym. Po ogłoszeniu Narodowego Programu Szczepień została koordynatorką punktu na Stadionie Narodowym.
  • Dr Artur Zaczyński – zastępca dyrektora Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie, koordynujący pracę szpitala tymczasowego na Stadionie Narodowym.

Tu także głosowanie będzie łączone z mocno upolitycznionymi kandydaturami zaproponowanymi przez Koalicję Obywatelską, takimi jak sędzia Igor Tuleya, Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia” czy  inicjatywa „Wolne Sądy”.

Udostępnij

Podziel się tym ze znajomymi!