W Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyło się spotkanie, podczas którego Premier Mateusz Morawiecki wraz z Ministrami podsumowali 100 dni rządu. W tym realizację pięciu zapowiedzi z kampanii przed wyborami parlamentarnymi: Emerytura+, Mały ZUS+, Profilaktyka+, dopłaty dla rolników oraz budowa 100 obwodnic.

– Koncentrujemy się na budowie silnej, odważnej i ambitnej Polski. Udowodniliśmy, że to, co dla wielu było niemożliwe, stało się faktem – powiedział Premier Mateusz Morawiecki.

Przypomniał, że „w styczniu 2020 roku mamy nadwyżkę w budżecie”.

– Ponad 3 mld zł – pomimo obniżki podatków, wielkich programów, które zrealizowaliśmy i pomimo, że rzeczywiście na świecie, wokół nas jest pewne spowolnienie gospodarcze, to nasza gospodarka trzyma się mocno – oznajmił.

Emerytura+

– Od czterech lat rząd konsekwentnie realizuje dobry czas dla polskich rodzin – inwestując w rodziny, dzieci, seniorów – powiedziała Minister MRPiPS Marlena Maląg.

Rząd systematycznie dąży do tego, aby seniorom było łatwiej, a ich sytuacja materialna poprawiała się z roku na rok. Obietnice przekładają się na konkretne działania, takie jak m.in. wzrost najniższych emerytur z 880,45 zł w 2015 r. do 1200 zł  w 2020 r.

Mały ZUS+

– Z małego ZUS-u+ może skorzystać nawet 300 tysięcy firm – poinformowała Minister Rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Najmniejsi przedsiębiorcy mogą liczyć na ułatwienia finansowe, dzięki obniżonej składce na ZUS zaoszczędza co miesiąc średnio po kilkaset zł. To rozwiązanie dla najmniejszych firm, których przychód  w 2019 r. nie był większy niż 120 tys. zł. Dzięki uldze w kieszeniach przedsiębiorców zostanie ok. 1,3 mld zł.

– Państwo musi pracować ręka w rękę z przedsiębiorcami – podkreślił Premier.

Profilaktyka+

– Największym wyznawaniem dla nas – dla Ministerstwa Zdrowia – było dotarcie do pacjentów. Dzięki temu programowi dotrzemy do 11 milionów potencjalnych chorych, którym można pomóc zanim będą poważnie chorzy – oznajmił Minister Zdrowia Łukasz Szumowski.

Pakiet bezpłatnych badań wspierający wczesne wykrywanie chorób cywilizacyjnych i nowotworowych. Każdy Polak powyżej 40 roku życia otrzyma dostęp do bezpłatnego pakietu badan profilaktycznych. Pierwszy etap programu obejmie pakiet badan krwi zawierających: morfologie, glukozę oraz cholesterol dla osób w wieku 40-65.

– Chcemy skoncentrować się na dalszej poprawie funkcjonowania instytucji publicznych, w tak ważnych obszarach, jak służba zdrowia – mówił Premier Mateusz Morawiecki. Przypomniał także, że obecny rząd podniósł wydatki na służbę zdrowia do ponad 100 mld. To więcej o niemal 50 proc.

Dopłata dla Rolnika

– Wyrównanie unijnych dopłat dla rolników jest jednym z priorytetów rządu Premiera Morawieckiego – podkreślił Minister Rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

To program, który wynika z potrzeby pełnego wyrównania poziomu płatności bezpośrednich między państwami UE. Równe dopłaty to korzyści dla wszystkich obywateli to lepsza zdrowsza żywność, większa ochrona środowiska, dobrostan zwierząt oraz jakości produktów spożywczych.

Premier Mateusz Morawiecki mówił o negocjacjach w sprawie wieloletniego budżetu UE na lata 2021-2027. Wymienił działania rządu na rzecz zrównania dopłat, wymienił budowę grupy przyjaciół spójności, która ma wspierać zwiększanie finansowania tradycyjnych polityk UE, jak polityka spójności.

Budowa 100 obwodnic

– Jeszcze żaden rząd nie wyartykułował kwestii bezpieczeństwa w ruchu drogowym tak wyraźnie – mówił Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że nowe obwodnice to realne korzyści dla wszystkich. To bezpieczeństwo w ruchu drogowym, zdrowie, komfort życia obywateli są najważniejsze. Rząd będzie inwestować w drogi, by Polacy jeździli bezpiecznie. Dzięki budowie 100 obwodnic zniknie także problem ciężarówek w mieście i uciążliwy hałas.

– Jestem przekonany, że tak jak wiarygodność jest fundamentem zdrowiej polityki, tak rzetelna realizacja obietnic jest fundamentem demokracji, zaufania społecznego i nadziei – podsumował Premier Mateusz Morawiecki.

Udostępnij

Podziel się tym ze znajomymi!