Małgorzata Gosiewska

, ,
Małgorzata Gosiewska

Urodziła się 22 lipca 1966 roku w Gdańsku.

W młodości związana z gdańskim Niezależnym Zrzeszeniem Studentów, doświadczenie zawodowe zdobyła jako pracownik Komisji Krajowej Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. Realizowała się w działalności samorządowej jako radna gminy Bielany, radna m.st. Warszawy, radna Sejmiku Województwa Mazowieckiego i wiceburmistrz dzielnicy Ursus.

Od początku swojej kariery politycznej związana z Porozumieniem Centrum, członek założyciel Prawa i Sprawiedliwości, doradca do spraw polityki wschodniej prezydenta Rzeczypospolitej śp. prof. Lecha Kaczyńskiego. Poseł V,VII,VIII, IX i X kadencji.

Stoi w obronie polskiej racji stanu i prawdy historycznej. W Kancelarii Prezydenta była autorem i organizatorem systemowej pomocy humanitarnej w rejony konfliktów zbrojnych, w tym spektakularnych projektów specjalnych, jak organizacja wyjazdów wakacyjnych dla poszkodowanych w wojnie dzieci gruzińskich, a także dla młodych Palestyńczyków ze Strefy Gazy.

Inicjowała i realizowała pomoc bezpośrednią, konwoje humanitarne do zniszczonych miejscowości tzw. strefy buforowej w Gruzji. Aktywna i obecna na kijowskim Majdanie podczas rewolucji godności, później wielokrotnie na pierwszej linii konfliktu ukraińsko-rosyjskiego w Donbasie.

Autorka raportu o rosyjskich zbrodniach wojennych na wschodniej Ukrainie, dokumentu złożonego w Międzynarodowym Trybunale Karnym w Hadze. Od wielu lat czynnie wspiera białoruską opozycję i prześladowanych przez reżim A. Łukaszenki Polaków na Białorusi.

Od początku wojny na Ukrainie (24.02.2022) organizowała pomoc humanitarną, którą osobiście przekazywała w miejscach objętych agresją rosyjską. Brała udział w ponad 60 konwojach humanitarnych, które docierały do miejsc objętych bezpośrednimi działaniami wojennymi, jak m.in.: Bachmut, Konstantynówka, Charków, Chersoń. Jest autorem i współorganizatorem kontenerowych punktów medycznych na Ukrainie w miejscach całkowicie zniszczonych w wyniku rosyjskiej agresji. Zorganizowała wypoczynek wakacyjny dla 250 ukraińskich dzieci- ofiar aktualnej wojny.

W swoje karierze parlamentarnej pełniła obowiązki Przewodniczącej Delegacji do Zgromadzenia Parlamentarnego Rzeczypospolitej Polskiej i Gruzji oraz Przewodniczącej Delegacji Sejmu i Senatu RP do Zgromadzenia Parlamentarnego Sejmu i Senatu RP i Sejmu Republiki Litewskiej. Była też Przewodniczącą Polsko-Gruzińskiej oraz Polsko-Serbskiej Grupy Parlamentarnej.

W latach 2019-2023 pełniła funkcję Wicemarszałka Sejmu IX kadencji. Zainicjowała też i przewodniczyła Parlamentarnemu Zespołowi ds. Działań w zakresie Proobronności i Bezpieczeństwa w ramach którego zorganizowała szkolenie wojskowe dla parlamentarzystów.

Od października 2023 r. pełni obowiązki Pełnomocnika warszawskich struktur Prawa i Sprawiedliwości.

Facebook Twitter

Umiejętności

Opublikowano w dniu

10.05.2017

Umiejętności

Opublikowano w dniu

10.05.2017

Udostępnij

Podziel się tym ze znajomymi!