News Ticker

Medialni eksperci od Kościoła

Dziś wszyscy chcą być ekspertami w dziedzinie funkcjonowania 1000 letniego Kościoła – Z mandatem do pouczania pasterzy, dyktowania biskupom jak powinni kierować swymi diecezjami i perfidnym wykorzystywaniem nowego papieża przeciw polskiemu episkopatowi.

 

Przynajmniej takie wrażenie od kilku dni można odnieść przeglądając strony między innymi Gazety Wyborczej. Z zaskoczeniem odkrywamy, że Katarzyna Kolenda-Zaleska, Jarosław Mikołajewski czy Tomasz Lis to eksperci w dziedzinie prawa kanonicznego, zasad i zwyczajów dotyczących dyscypliny duchowieństwa czy też tworzenia wieloletnich prognoz przyszłości Kościoła.

 

W wydarzeniach ostatnich dni najbardziej jednak zasmuca i przeraża próba nastawienia polskich wiernych przeciw naszym hierarchom wykorzystując z premedytacją autorytet Ojca Świętego Franciszka. Nowy impuls i mocne zaakcentowanie otwarcia się na pewne dziedziny, które postuluje papież, próbuje się samowolnie i dla osiągnięcia własnych korzyści przerobić w hasła wrogie jedności wspólnoty, integralności i wartościom, o które kościół walczy i nigdy się nie podda.

 

Kościół to Lud Boży, a każdy wierny został powołany do świętości i posługi kapłańskiej czy to przez założenie rodziny, przyjęcie święceń czy też inne dary. Oto przesłania konstytucji dogmatycznej o Kościele „Lumen Gentium” – jednego z najważniejszych owoców Soboru Watykańskiego II.

Nie sądzę jednak, aby Ojcowie Kościoła pracujący nad tym przełomowym dla wspólnoty dokumentem mieli na myśli rozsadzanie Kościoła poprzez zafałszowywanie wizerunku papieża, hierarchów czy też zręczne manipulowanie zagubionym kapłanem.

 

Wczoraj – chyba z lekkim opóźnieniem do tematu ks. Lemańskiego włączył się Tomasz Lis, który próbował nas przekonać, że samotny rycerz- Ojciec Święty Franciszek wreszcie znalazł w Polsce towarzysza swej walki z „odpustowym Kościołem”.

Jakże piękna jest troska pana redaktora o los naszego kościoła, jakże wielka miłość i oddanie nowemu papieżowi.

Tylko czemu jeszcze w lutym z jego wypowiedzi można było łatwo wywnioskować, że na tronie Piotrowym najchętniej widziałby …. Ateistę ?

 

Maciej Binkowski

mgr prawa kanonicznego

 autor pracy o ustawodawstwie dotyczącej dyscypliny duchowieństwa obronionej na

Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego

2 Comments on Medialni eksperci od Kościoła

  1. Paweł Pojawa // 18 lipca 2013 at 10:18 // Odpowiedz

    Kościół lat ma już prawie 2000. Nie róbmy z Kościoła w Polsce odrębnej całości. 🙂

    • Krzysztof Skalski // 22 lipca 2013 at 12:02 // Odpowiedz

      Jasna sprawa, że Kościół w Polsce jest częścią Kościoła Powszechnego – to poza sporem. Natomiast przynajmniej z naszego, polskiego punktu widzenia, Kościół w naszym kraju stanowi jednak pewną – może nie odrębną, ale wyodrębnioną – część. Po prostu większość naszej aktywności siłą rzeczy pozostaje w Polsce, zatem również w polskim Kościele. Do tego dochodzi specyfika kulturowo-cywilizacyjna. Mianowicie to Kościół odegrał w Polsce główną rolę państwowotwórczą, a w latach niewoli – podtrzymał naszą narodową i kulturową tożsamość. Podejrzewam, że to stąd u Autora pojawił się skrót myślowy o tysiącletniej historii Kościoła.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie pojawi się na stronie.


*