News Ticker

Krzysztof Wyszkowski w Berlinie

Klub Gazety Polskiej w Berlinie zorganizował w dniu 20 października 2013 roku spotkanie z Krzysztofem Wyszkowskim, słynnym współzałożycielem Wolnych Związków Zawodowych na Wybrzeżu, dziennikarzem i działaczem niepodległościowym, współpracownikiem „Gazety Polskiej” a także jednym z najwybitniejszych polskich patriotów ostatnich dziesięcioleci, niszczonym w walce o prawdę w III RP.

Sala w domku, obok Polskiej Misji Katolickiej, Lilienthalstr.5, wypełniona była po brzegi. Część przybyłych, mimo braku miejsc siedzących, wysłuchała prelekcji i dyskusji na stojąco.

Krzysztof Wyszkowski w ożywionej dyskusji z przybyłymi opowiedział o wielu problemach współczesnej Polski, mających swe źródło w grzechu pierworodnym, jakim były uzgodnienia przy Okrągłym Stole oraz w Magdalence, które zapadły w 1989 roku. Jako czołowy uczestnik działań opozycji demokratycznej i świadek wielu wydarzeń odniósł się do licznych przekłamań filmu A. Wajdy o Lechu Wałęsie pt. Człowiek z nadziei. Chętnym podpisał swoją książkę pt. „Głową w mur”.

O książce ->  Sławomir Cenckiewicz: Książka Krzysztofa Wyszkowskiego Głową w mur jest w przeważającej części wyborem najważniejszych tekstów publikowanych na łamach „Gazety Polskiej” w latach 2007–2011. Jednak wybór ten został uzupełniony o najważniejsze teksty Wyszkowskiego publikowane po 1989 r. m.in. na łamach paryskiej „Kultury”. Są one nie tylko zapisem konkretnej rzeczywistości. Są to czasem relacje z wydarzeń, w których Wyszkowski bezpośrednio uczestniczył. W zaprezentowanym wyborze znajdziemy sporo przyczynków do dziejów Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża, Wielkiego Strajku z Sierpnia ’80, „Solidarności” i w wreszcie III RP. Na kartach książki przewija się wiele znanych postaci polityki polskiej ostatniego ćwierćwiecza.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie pojawi się na stronie.


*