News Ticker

Bohaterowie tamtych lat… Tadeusz Zawadzki – „Zośka”

 

Jest na Cmentarzu Powązkowskim taki grób, jeden z niewielu, na którym zawsze palą się światełka i leży świeży kwiatek. Jeden albo kilka. Niezależnie od pory roku i dat.

To grób Tadeusza Zawadzkiego, harcmistrza, dowódcy i żołnierza Grup Szturmowych Szarych Szeregów, później Armii Krajowej. Jednej z najbardziej charyzmatycznych Postaci Polski Walczącej lat 1939-1945.

Nie będę tu streszczać biografii „Zośki” – napisano na ten temat niejedną wspaniałą publikację (patrz: Bibliografia na końcu artykułu). Aleksander Kamiński uczynił Go  jednym  z głównych bohaterów „Kamieni na szaniec”.

Tadeusz Zawadzki był absolwentem warszawskiego Gimnazjum i Liceum im. Stefana Batorego, jednej z najbardziej prestiżowych szkół średnich przedwojennej Polski. I właśnie „Batoracy” kilka lat temu postawili na grobie „Zośki” tablicę, na której widnieje wymowne epitafium:

„TO ZASZCZYT MIEĆ ZA WZÓR BOHATERA”.

Tadeusz Zawadzki brał udział w wielu akcjach bojowych, na terenie Warszawy i całego Mazowsza. Walczył, dowodził, ale także inspirował akcje odwetowe. To z jego inicjatywy i uporu doszło do akcji pod Arsenałem, która była przekładana kilkakrotnie i którą dowódcy Grup Szturmowych chcieli odwołać wobec sprzecznych i niepewnych informacji o przewozie więźniów z Alei Szucha na Pawiak. Jan Bytnar „Rudy”, o odbicie którego w akcji najbardziej chodziło, zmarł po czterech dniach, podobnie jak Alek Dawidowski, ciężko ranny w akcji. Jednak świadomość, że umiera się wśród przyjaciół, a nie w katowni, łagodzi ostatnie chwile życia.

„Nie rozkazywał, nie żądał, nie pouczał. Nie narzucał swej woli. Dla innych tolerancyjny, dla siebie wymagający…” – takim zapamiętali „Zośkę” koledzy z Grup Szturmowych i Armii Krajowej.

„Tadeusz Zawadzki jest człowiekiem godnym naśladowania, jednak to bardzo trudne, ponieważ był prawie idealny…” – napiszą po latach uczniowie  Publicznej  Szkoły Podstawowej im. hm. ppor. AK „Zośki” T. Zawadzkiego.

Szkoła ta znajduje się w Sieczychach, niedaleko Wyszkowa. To tam w dniu 20 sierpnia 1943 roku zginął Tadeusz Zawadzki. Poległ śmiercią żołnierza, w akcji o kryptonimie „Taśma”, wymierzonej w niemieckie posterunki na terenie Generalnej Guberni.

Dziś mija 70 lat od akcji w Sieczychach i od śmierci „Zośki”.  W czasach, w których próbuje się dewaluować dawne wartości moralne i poniżać pojęcie przyjaźni czy nawet patriotyzmu, tacy ludzie jak Tadeusz Zawadzki i Jemu współcześni, zasługują nie tylko na naszą pamięć. Musimy bronić godności naszej Historii. Jesteśmy to winni Jej Bohaterom oraz przyszłym pokoleniom Polaków.

 

Bibliografia

• Aleksander Kamiński Kamienie na szaniec

• Barbara Wachowicz Rudy, Alek, Zośka gawęda o bohaterach „Kamieni na szaniec” Wyd. RYTM, 2003, ISBN 83-88794-95-7.

• Anna Zawadzka i Jan Rossman Tadeusz Zawadzki – Zośka

 

 

 

 

grób Zośki Tadeusz_Zawadzki_-_Zośka Zdjęcie0095

Dodaj komentarz

Twój adres email nie pojawi się na stronie.


*